Roszczenia mechaników, zwolnienia za zgłaszanie usterek w Boeing’ach

Mechanik lotniczy, który został zatrudniony do naprawy samolotów Boeinga, twierdził, że został nazwany “”, a następnie zwolniony za wypowiadanie się w sprawie obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Richard Cuevas twierdził, że był świadkiem niespełniających norm prac produkcyjnych i konserwacyjnych w kluczowej części samolotu Boeing 787.

Boeing, który był nękany pytaniami o to, czy jego kultura bezpieczeństwa jest wystarczająco rygorystyczna, powiedział, że problemy zostały zbadane i “nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa”.

Prawnicy reprezentujący pana Cuevasa twierdzili, że zgłosił on krytyczne problemy, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i złożył skargi do Federalnej Administracji Lotnictwa oraz Administracji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Pan Cuevas, który pracuje w przemyśle lotniczym od 40 lat, został zatrudniony w firmie Spirit Aerosystems do pracy nad przednią grodzią ciśnieniową Boeinga 787, kopułą na nosie samolotu, która służy jako bariera.

“Przyznał, że praca nie spełnia standardów i wyraził zaniepokojenie” – powiedzieli prawnicy Cuevasa. “Ale Spirit i Boeing nie zdołały powstrzymać wadliwych procesów produkcyjnych”.

Z akt sprawy wynika, że jeden z kolegów zauważył wtedy: “Mamy wśród nas”.

Cuevas powiedział, że został zwolniony przez Spirit Aerosystems w marcu 2024 roku.

Boeing powiedział BBC: “Pracownik podwykonawcy wcześniej zgłosił nam obawy, które dokładnie zbadaliśmy, ponieważ poważnie traktujemy każdą kwestię związaną z bezpieczeństwem”.

Stwierdzono jednak, że poruszone kwestie nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa i zostały rozwiązane, powiedział Boeing.

Rzecznik Spirit Aerosystems, Joe Buccino, powiedział, że firma “przygląda się tej sprawie”.

“Zachęcamy wszystkich pracowników Spirit, którzy mają obawy, aby się zgłosili, wiedząc, że będą chronieni” – powiedział.

Prawnicy Cuevasa, Debra Katz i Lisa Banks, wcześniej reprezentowali innego informatora Boeinga, Sama Salehpoura, który na początku tego roku powiedział Kongresowi USA, że był nękany i zastraszany po tym, jak twierdził, że w Boeingu występują problemy z jakością.

Obawy pana Salehpoura dotyczyły również produkcji modelu Boeing 787.

To inny model niż 737 Max, który brał udział w wysadzeniu kabiny w powietrzu w styczniu.

Incydent ten spowodował wzmożoną kontrolę standardów bezpieczeństwa Boeinga.

W kwietniu Boeing poinformował, że zaobserwował gwałtowny wzrost liczby pracowników wypowiadających się po tym, jak zapewnił, że nie będzie za to żadnych działań odwetowych.

Boeing powiedział, że sygnalizuje to postęp w kierunku “solidnej kultury raportowania”.

“Nadal stawiamy bezpieczeństwo i jakość ponad wszystko inne i w przejrzysty sposób dzielimy się informacjami z naszym organem regulacyjnym, klientami i innymi interesariuszami” – powiedziała firma.