Polska: Satelita skonstruowany przez warszawskich studentów zostanie wyniesiony na orbitę

Satelita PW-Sat2 skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej zostanie jutro wyniesiony na orbitę na rakiecie Falcon 9. To czwarty polski satelita, który poleci w kosmos i drugi skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej.Start był już dwa razy przekładany. Najpierw z powodów technicznych, potem ze względu na pogodę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to satelita na orbicie będzie testował rozwiązanie, które pomoże zapobiegać powstawaniu „kosmicznych śmieci”.

Satelita zostanie wyniesiony z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych na wysokość około 575 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi. Jego główną misją jest testowanie żagla deportacyjnego. Dzięki niemu po zakończeniu misji satelita zejdzie z orbity i spali się w atmosferze.

– Wydaje się, że to dziwne – wysyłamy satelitę po to, żeby jak najszybciej się spalił i zakończył żywot – ale w tym szaleństwie jest metoda. Chodzi o to, żeby pomóc rozwiązać problem kosmicznych śmieci – tłumaczy Artur Łukasik, wice koordynator projektu PW-Sat2. A kosmiczne śmieci to między innymi niedziałające już satelity albo części rakiet pozostające w przestrzeni kosmicznej.

– Dużym wyzwaniem po starcie rakiety i po uwolnieniu PW-Sata2 będzie odnalezienie go na orbicie i nawiązanie z nim łączności, bo na rakiecie oprócz PW-Sata2 jest jeszcze ponad 60 innych satelitów, które będą uwalniane jeden po drugim – wyjaśnia Michał Gumiela ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW.

– Będziemy musieli w naszych stacjach naziemnych szukać sygnału radiowego z PW-Sata i zorientować się, kiedy dokładnie i w którym miejscu na niebie on przelatuje – mówi jeden z konstruktorów.

To czwarty polski satelita, który poleci w kosmos i drugi skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej.  (źródło:   )