Polska: Prezydent Trzaskowski powinien to uszanować…Inauguracja 7. edycji akcji Kartka dla Kombatanta

Kartki dla Kombatantów

Warszawa, 18.03.2019. Dziennikarka Anna Popek (L) podczas 7. edycji akcji “Kartka dla Kombatanta”, 18 bm. w Belwederze. W wydarzeniu, polegającym na własnoręcznym przygotowaniu kartek dla polskich kombatantów, biorą udział dziennikarze Telewizji Polskiej i Radia Dla Ciebie oraz uczniowie szkół podstawowych. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Niech kartki wielkanocne wysłane kombatantom będą malutkim kawałkiem Polski, ciepłem z Polski, które ogrzeje ich serca – powiedział w poniedziałek w Belwederze prezydent Andrzej Duda inaugurując 7. edycję akcji Kartka dla Kombatanta.

Prezydent podkreślił, że polskie dzieci i polska młodzież realizują ideę pamięci i wspólnoty “poprzez przygotowanie kartek dla polskich kombatantów, którzy mieszkają daleko poza granicami Polski” np. w Wielkiej Brytanii, a którzy – jak podkreślił – “kiedyś nie wahali się stanąć do walki, aby Polska była wolna, suwerenna i niepodległa”. “Nie wahali się zapłacić za to cenę cierpienia i własnego życia” – dodał prezydent.

Zwracając się do zgromadzonej w Belwederze młodzieży powiedział, że kombatanci, którzy mieszkają za granicą są “bardzo wdzięczni, za pamięć” i “za każdą kartkę od was, która do nich przychodzi, jako wyraz pamięci, o tym, że są, że byli, że walczyli”. Jednak według prezydenta najważniejsze dla kombatantów jest to, że młodzież o nich wie, “nie dlatego, że czują się samotni, ale dlatego, że zależy im, aby następne pokolenia były patriotycznie wychowane” i aby pamiętały, że warto się poświęcić dla Polski. “Oni wiedzą, że są przykładem tego poświęcenia” – powiedział Duda.

“To, że wy o nich pamiętacie, że wy o nich wiecie, że wy dla nich piszecie, rysujecie, pozdrawiacie, właśnie o nich pamiętacie, jest dla nich tak niezwykle ważne” – mówił Duda. Jak podkreślił, “jest to także symbol tego, że pamiętacie o tym, co tak niezwykle ważne dla Polski, o jej synach, jakimi są oni” – mówił do uczestników akcji Kartka dla Kombatanta.

Podziękował dzieciom za “świadectwo łączności pokoleń”. “Postarajcie się, żeby te kartki wielkanocne, które właśnie robicie, były jak najpiękniejsze, żeby było w nich jak najwięcej serca i jak najwięcej ciepła i żeby każda kartka, którą do nich wyślemy, była takim malutkim kawałkiem Polski, takim ciepłem z Polski, które przyjdzie do nich i ogrzeje ich serca” – podkreślił.(PAP)

autor: Olga Łozińska, Anna Kondek-Dyoniziak

oloz/ akn/ agz/