USA/Afera Farmacja: Przypomnijmy, protestujący rzucają butelkami pigułek w słynnym muzeum, oszustwa na 4 mld USD

Afera lekowa w USA -Producent oszukał na 4 miliardy dolarów

(CNN) Seria procesów sądowych wywołanych epidemią opioidową sprawiła, że ​​jedna z najbogatszych, ale mało znanych rodzin w Ameryce, znalazła się w centrum uwagi, którego od dawna pragnęli uniknąć.

Sacklers, właściciele farmaceutycznego giganta Purdue Pharma LP, mają łączną fortuna oszacowaną przez Forbes na 13 miliardów dolarów.

Sprawy sądowe, w tym sprawa wniesiona przez prokuratora generalnego Massachusetts, która w czwartek zaowocowała nowymi i głęboko niepochlebnymi rewelacjami na temat rodziny, twierdziły, że Sacklersowie zwiększyli swoje bogactwo, popychając to, co wiedzieli, jako uzależniające i śmiercionośne środki przeciwbólowe na lekarzy i pacjentów, podczas gdy czerpiąc ponad 4 miliardy dolarów z zysków opioidów w ciągu dekady.

Ale zanim stało się przedmiotem zrazu oskarżenia w dokumentach sądowych, nazwa Sackler była najbardziej związana z niektórymi najważniejszymi instytucjami kulturalnymi i akademickimi na świecie.

Purdue Pharma szukał tajnego planu, aby stać się “kompleksowym dostawcą leków przeciwbólowych” – twierdzi
W Metropolitan Museum of Art w Skrzydle Sacklera mieści się jeden z klejnotów muzeum: Świątynia Dendur.

Brat Sacklera, Mortimer, kiedyś urządzał przyjęcie urodzinowe w muzeum jako dorosły, z ciastem w kształcie Wielkiego Sfinksa, ale dla szczególnego szczegółu: jego twarz była repliką Mortimera, według Nowojorczyka.

Zwolennicy również utworzyli skrzydło w Luwrze; dziedziniec w Muzeum Wiktorii i Alberta; centrum sztuki feministycznej w Brooklyn Museum; i centrum edukacji artystycznej w Muzeum Sztuki w Guggenheim; i przekazane darowiznom dziesiątkom innych instytucji, w tym Galerii Narodowej, Tate, Smithsonian i Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej i sfinansowali dziesiątki programów edukacyjnych, profesorów i medycznych programów badawczych w Massachusetts Institute of Technology, Columbia University, Cornell i Stanford University oraz Yale Cancer Center.

Znak z nazwą Sackler jest wyświetlany w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
Ponieważ domniemana rola rodziny w kryzysie opiatowym została ujawniona w trakcie sporów sądowych, wiele z tych instytucji zmagało się z rosnącą presją zwracania swoich prezentów i usuwania nazwiska z ich placówek. Purdue Pharma i jej właściciele rodzinnie potajemnie realizowali plan, aby stać się “kompleksowym dostawcą środków przeciwbólowych”, sprzedając zarówno opioidy, jak i leki stosowane w leczeniu uzależnienia od opioidów, zgodnie z nowo nieprzekazanymi dokumentami sądowymi ujawnionymi w czwartek.

Dokumenty również twierdzą, że zwolennicy zaangażowali się w dekadę oszustwa, aby popchnąć swoje leki, a mianowicie środek przeciwbólowy OxyContin, na lekarzy i pacjentów, podczas gdy wiedzieli, że bardzo uzależniające leki powodują przedawkowania i zgony.

Rzecznik prasowy Purdue, Bob Josephson, powiedział w czwartek, że uwolnienie niezadowalonej skargi było “częścią ciągłego wysiłku, by wyodrębnić Purdue, obwiniać go za cały kryzys opioidów i spróbować sprawy w sądzie opinii publicznej, a nie w system sprawiedliwości.”

Dlaczego anty-opioidowi protestujący zaśmiecili legendarną przestrzeń sztuki nowojorskiej z butelkami z pigułkami
“Massachusetts dąży do publicznego oczerniania Purdue, jej kierownictwa, pracowników i dyrektorów, nieuczciwie podważając ważną pracę, jaką podjęliśmy, aby rozwiązać problem uzależnienia od opiatów poprzez usunięcie fragmentów z kontekstu z dziesiątków milionów dokumentów i rażące zniekształcenie ich znaczenia. przesiąknięte oczywistymi niedokładnymi zarzutami. ”
Rodzina narodziła się dzięki trzem braciom Sacklera: Arthurowi, Mortimerowi i Raymondowi. Teraz zmarli, wszyscy byli lekarzami, którzy wychowali się na Brooklynie. Arthur i Mortimer pracowali w reklamie medycznej, aw roku 1952 bracia kupili firmę opatentowaną o nazwie Purdue Frederick.

Po śmierci Artura w 1987 r. Jego majątek sprzedał swym braciom opcje na akcje, a firma zmieniła nazwę na Purdue Pharma. W latach 90. XX w. Zaczął rozwijać OxyContin, zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 1995 roku.

OxyContin kontynuował rozwój losów rodziny. Stało się również znane jako źródło recept na kryzys opioidowy w Ameryce.
Opioidy są rodzajem farmaceutyków, które obejmują leki przeciwbólowe na receptę, takie jak OxyContin, morfina i fentanyl, a także nielegalne narkotyki, takie jak heroina. W 2017 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 47 600 przypadków zgonów związanych z uzależnieniem od opioidów – więcej niż liczba zgonów związanych z rakiem piersi – wynika z danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Ośmiu Sacklerów zostało nazwanych jako oskarżeni w pozwie Massachusetts w sprawie adwokata generalnego, wraz z Purdue i dziewięcioma osobami obecnymi lub wcześniej związanymi z firmą.

źródło/więcej: ( US.CNN )