Potencjalny zakaz Facebooka dotyczący publikowania wiadomości już dotyka mniejsze australijskie media, wynika z dochodzenia

Niezależny sojusz medialny twierdzi, że zakaz publikowania wiadomości byłby “straszny nie tylko dla branży, ale także dla australijskiej demokracji”

Mniejsi wydawcy już odczuwają skutki potencjalnego zakazu publikowania wiadomości na Facebooku, usłyszała komisja parlamentarna, ponieważ małe i duże serwisy informacyjne argumentują za tym, aby firmy zajmujące się mediami społecznościowymi były zmuszone do płacenia za wiadomości.

Firma macierzysta Facebooka i Instagrama, Meta, ogłosiła w marcu, że nie będzie zawierać nowych umów z firmami informacyjnymi w celu płacenia za wiadomości, po wygaśnięciu umów podpisanych w 2021 r. na mocy kodeksu negocjacyjnego rządu Morrisona.

Zastępca skarbnika, Stephen Jones, zastanawia się, czy rząd Albanese powinien skorzystać z uprawnień wynikających z przepisów kodeksu negocjacyjnego mediów informacyjnych, aby “wyznaczyć” Meta zgodnie z kodeksem, co zmusiłoby firmę technologiczną do rozpoczęcia negocjacji w sprawie płatności z dostawcami wiadomości, w przeciwnym razie zagroziłoby grzywną w wysokości 10% jej australijskich przychodów.

Firmy informacyjne powiedziały wspólnej komisji parlamentarnej ds. mediów społecznościowych i społeczeństwa australijskiego, że obawiają się, że jeśli Meta zostanie wyznaczona, usunie wiadomości ze swojej platformy w Australii, podobnie jak w Kanadzie w sierpniu ubiegłego roku.

Przewodniczący Digital Publishers Alliance, Tim Duggan, powiedział komisji, że byłoby to “potencjalnie druzgocące” dla mniejszych wydawców, z których niektórzy uzyskiwali do 70% ruchu z Facebooka, dopóki Meta nie zmieniła swojego algorytmu, aby zmniejszyć priorytet wiadomości.

Duggan powiedział, że po niedawnej wizycie w Kanadzie stwierdził, że nie miało to dużego wpływu na większych wydawców, którzy mają inne źródła przychodów i rozpoznawalność marki, co oznacza, że ludzie odwiedzają ich strony internetowe poza mediami społecznościowymi.

“Ale dla mniejszego końca miasta, dla niezależnych wydawców, dla tych, którzy są zależni od mediów społecznościowych i zabiegali o względy od lat, wpływ był druzgocący” – powiedział.

“Myślę więc, że zakaz publikowania wiadomości byłby straszny nie tylko dla branży, ale także dla australijskiej demokracji”.

Dodał jednak, że sama myśl, że Meta może zakazać publikowania wiadomości w Australii, jest już odczuwalna przez wydawców, a reklamodawcy stają się nerwowi.

“Widzieliśmy już wpływ na niektórych członków, marki i agencje wstrzymujące część swoich przychodów i niektóre kampanie w oczekiwaniu, że zakaz publikowania wiadomości wejdzie w życie w ciągu najbliższych kilku miesięcy” – powiedział.

“Mamy reklamodawców, którzy mówią, że jesteśmy zaniepokojeni skutkami tego, co miałby zakaz publikowania wiadomości, dlatego denerwują się i wstrzymują pieniądze na reklamę”.

Więksi wydawcy, choć również zaniepokojeni zakazem publikowania wiadomości, byli mniej zaniepokojeni możliwością całkowitego wycofania się Meta z Australii.

Przewodniczący News Corp Australia, Michael Miller, powiedział komisji, że potrzebne są nowe przepisy, a jeśli Meta nie chce “grać zgodnie z zasadami”, powinna zostać zakazana, “ponieważ inne firmy, które nie chcą grać zgodnie z australijskimi zasadami i przepisami, nie mogą tu działać”.

Powiedział, że mniejsi wydawcy są w “bardzo niezdrowych relacjach” z Meta, w szczególności jako “nieuniknionym partnerem handlowym”, aby zapewnić, że ich dziennikarstwo zostanie odkryte.

Prezes Country Press Australia, Andrew Schreyer, powiedział komisji, że Meta okazała całkowitą pogardę dla australijskich mediów informacyjnych i rządu i powinna zostać zakazana, jeśli odmówi rekompensaty za treści.

Duggan powiedział, że opuszczenie Australii przez Meta byłoby na rękę tylko większym wydawcom i wezwał rząd do zastanowienia się nad alternatywą, aby firmy informacyjne otrzymały rekompensatę.

“Beneficjentami [opuszczenia Australii przez Meta] najprawdopodobniej byłyby większe starsze media, ponieważ wszystkie te pieniądze, które wpłynęły do Meta, prawdopodobnie zaczęłyby płynąć z powrotem do starszych mediów” – powiedział.

Meta wcześniej stwierdziła, że globalne firmy technologiczne nie są w stanie rozwiązać długotrwałych problemów, z którymi boryka się branża informacyjna.

Guardian Australia pozyskał finansowanie zarówno od Google, jak i Meta w 2021 roku po uchwaleniu kodeksu.


Autor: TheGuardian