W Polsce uzyskano mięso bez zabijania zwierząt. Rośnie na szpinaku

W trzy tygodnie wyhodowano na liściach szpinaku mięso kurczaka. Autorem eksperymentu jest Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. Pomysłodawca dania zaznacza, że do tej produkcji nie trzeba zabijać zwierząt.

Podczas warszawskiego festiwalu „Przemiany” odbyła się publiczna konsumpcja liścia szpinaku z mięsem kurczaka wyhodowanym komórkowo. Liść wyhodował szef laboratorium biologicznego CNK Stanisław Łoboziak.

Danie jako jeden z pierwszych skosztował dyrektor CNK Robert Firmhofer. Zaznaczył, że „w przyszłości, by wyżywić ludzkość, musimy poszukiwać nowatorskich metod żywienia” – czytamy w Dziennikunaukowym.pl.

Autor potrawy opisał, jak ona smakuje. „Konsystencją przypomina wodorosty, ma lekko słonawy posmak. Nie czuć w nim szpinaku, ale też nie smakuje jak kurczak. Jest to więc zupełnie nowy smak” – mówi portalowi.

Zakończony właśnie eksperyment trwał dwa miesiące. Dokładny jego opis i galeria zdjęć jest dostępna na internetowej stronie CNK.

„Mięsne liście” powstałe w polskim laboratorium można oglądać w CNK do 6 października w ramach Festiwalu „Przemiany”. Łoboziak zaznacza jednak, że to danie nie jest przeznaczone do częstowania zwiedzających – zaznacza Dzienniknaukowy.pl.

źródło:


More Wpisy for Show: reklamujmy sie