Tomasz Rożek (“Covid-19 można porównać do lżejszej odmiany grypy”)

Dr Tomasz Rożek –  fizyk, dziennikarz naukowy, prowadzący program SONDA 2 (w TVP2), kieruje działem „Nauka i Gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”, założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, zajmującego się szeroko rozumianą popularyzacją nauki; współpracuje z „Rzeczpospolitą”, „Wiedzą i Życie” oraz magazynem „National Geographic Polska”. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Wprost” i „Przekroju”. W 2008r. został uznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową za najlepszego popularyzatora nauki wśród polskich dziennikarzy.

Czy COVID-19 jest podobny do grypy? Jak obie te choroby mają się do siebie w statystykach? Te informacje zebrał i porównał ze sobą Tomasz Rożek, znany fizyk, dziennikarz i propagator nauki, publikujący na YouTube.

Kanał na YouTube “Nauka. To Lubię” ma już ponad 400 tysięcy subskrybentów. Tomasz Rożek, założyciel tego kanału jest więc osobą w polskich mediach znaną i mającą jakiś wpływ na opinię. Rożek jest również doktorem nauk fizycznych, co stanowi niemal gwarant jego wiarygodności. W ostatnim ze swoim materiałów na YouTube, poruszył on bardzo kwestie bardzo często czynionego porównania grypy i COVID-19.

Pojawiają się bowiem głosy mówiące, że obie te choroby są do siebie podobne pod względem zachorowalności, umieralności, czy powikłań. Ba, natrafić można na informacje, że to grypy powinniśmy obawiać się bardziej. Jak jest w rzeczywistości? Oddajmy głos osobie, która sama zebrała i porównała dane:

Czego możemy się dowiedzieć?

W porównaniu z grypą COVID ma wyższy wskaźnik śmiertelności. Ma znacznie wyższy wskaźnik hospitalizacji.

COVID łatwiej się roznosi. W przypadku covidowców całkiem spora grupa przechodzi infekcję bezobjawowo. To dobrze dla tych osób, ale źle dla reszty.

A jak wyglądają liczby? Tych nie da się przecież oszukać. Wynika z nich jasno, że COVID stanowi większe zagrożenie.

Zarażony koronawirusem statystycznie przekazuje go 2,5 osobom, podczas gdy chorujący na grypę średnio 1,3 osobom.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku śmiertelności. Powołując się na wyniki z Journal of the American Medical Association, Tomasz Rożek stwierdza:

Zgony covidowe są od 10 do 44 razy częstsze, niż zgony spowodowane sezonową grypą.

Publicysta porównał także COVID do hiszpanki. Tutaj także okazało się, że nowy wirus stanowi bardzo zbliżone zagrożenie, nawet porównując te same miasta w tym samym okresie. Tomasz Rożek zaznacza, że to w czym COVID jest gorszy od hiszpanki, to większy wzrost szybkości zachorowań.

  1. Tomasz Rożek, porównałem COVID i grypę Tomasz Rożek 10:01
  2. Tomek Rożek z Nauka. To Lubię - Twórca w domu Tomasz Rożek, szukam Pracy 57:40