Polska-Chiny: Polska jedynym krajem w Europie z chińską zgodą na eksport drobiu

– Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który ma chińską zgodę na eksport mięsa drobiowego – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.Minister pytany w programie Siódma9 m.in o jego wizytę w Chinach, czy szuka nowych rynków zbytu, które zastąpią rynek rosyjski, często zamykany dla polskich rolników – powiedział, że rynek rosyjski jest chimeryczny i od dawna dla Polski zamknięty.

Wyjaśnił, że w Rosji gospodarka jest fragmentem polityki, a o tym, od kogo kupować lub nie, decyduje Kreml.

– Nie możemy być zależni od takiego rynku. Szczęśliwie, kiedy Rosjanie wprowadzali różnego rodzaju embarga i pokazali nam „gest Kozakiewicza”, to nasze rolnictwo było uzależnione od eksportu do Rosji tylko w 4 proc. (…). Znaleźliśmy nowe rynki zbytu, szukaliśmy ich przez wiele lat. Minister Sawicki sporo zrobił, Jurgiel też dużo w tej materii robił – ocenił Ardanowski.

– Mnie się udaje niektóre rzeczy finalizować. Np. jesteśmy jedynym krajem w Europie, który ma chińską zgodę na eksport mięsa drobiowego. Tylko Polska eksportuje do Chin. To jest rynek ogromny. Dlatego jak trzeba, ja natychmiast udałem się na rozmowy z ministrem rolnictwa, z ministrem ds. ceł (Chin – przyp. red.), po to żeby rozszerzyć następne firmy o następne produkty. Chińczycy kupują, ale nie tylko się na Chińczyków oglądamy. To jest i Azja, również kraje Zatoki Perskiej, Północnej Afryki – powiedział.

Dodał, że cały czas szuka rynków zbytu dla polskich produktów, ponieważ Polska jest „krajem nadwyżkowym, jeśli chodzi o żywność”, czego nasi rolnicy czasami nie rozumieją.

– Mamy żywności zdecydowanie więcej niż jesteśmy sami jako naród polski zjeść. Szczególnie drobiu, mleka i przetworów mlecznych (…), również owoców i warzyw – powiedział.

Zdaniem ministra trzeba też odzyskiwać rynek wewnętrzny „przez apelowanie do naszych sióstr i braci: jeśli dobrze życzysz swoim krewnym, którzy są na wsi, polskiej gospodarce, Polsce – staraj się kupować polskie produkty”.

Minister mówił też o wsparciu dla producentów jabłek, którzy w tym roku mają duże zbiory, w związku z czym ceny są bardzo niskie. Przypomniał, że w tym roku wprowadzono mechanizm zdjęcia z rynku pół miliona ton jabłek.

– To działa. Jest zakontraktowane 450 tys. ton. Pewnie ludzie mówią: panie, kto, gdzie to widział, w mojej wsi tego nie było. To nie jest tak. Sadownicy powinni się sami organizować wiedząc o tym, jak ten rynek funkcjonuje. Myślę, że teraz są krokodyle łzy nad problemami, w które nieraz sami się wpędzili – powiedział.

– Natomiast te 450 tys. ton jabłek z rynku jest zdejmowane. Tłoczone i przerabiane w inny sposób jest w tej chwili kilkanaście tysięcy ton dziennie. M. in. Krajowa Spółka Cukrowa – na moja prośbę – przerabia jabłka w jednym ze swoich zakładów – to jest 11 tys. ton dziennie na mus jabłkowy. (…) Staramy się pomóc zagospodarować to, co pan Bóg dał i poprawić trochę parametry na rynku. Natomiast jest rzeczywiście problem dużych zakładów, które dostały dotacje państwowe z PROW-u, które grają na rynku jak bandyta – mówił.  ( źródło: PAP )