Post Hitlerowskie Niemcy: Do Polski trafi 25 mln zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP – brakuje jeszcze 3,5 miliarda

25 milionów zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP trafi do Polski dzięki podpisaniu przez Instytut Pileckiego umowy o współpracy z niemieckim Bundesarchiv – poinformował we wtorek Instytut.

„25 milionów zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP trafi niebawem do Polski. To początek współpracy między Instytutem Pileckiego i niemieckim Bundesarchiv” – podał we wtorek na swojej stronie Instytut.

Poinformowano, że celem podpisanej umowy jest „umożliwienie stronom współpracy w zakresie identyfikacji, przetwarzania archiwalnego, reprodukcji, a także korzystania z materiałów archiwalnych, w tym dokumentów pisanych, obrazów, filmów i nagrań dźwiękowych związanych z misją Instytutu”.

Umowę podpisali dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski i szef Bundesarchiv dr Martin Hollman.

„To wielki zaszczyt, że mogłem podpisać tę umowę. Nasze relacje z dr. Martinem Hollmanem, szefem Bundesarchiv, wskazują, że właśnie w tym jubileuszowym roku [80. rocznicy wybuchu II wojny – PAP] współpraca polsko-niemiecka przebiega w bardzo dobrej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu” – mówi, cytowany w informacji, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Jak podano, podpisanie dokumentu poprzedziły negocjacje na szczeblu rządowym prowadzone m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Ministerstwo ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec.

Cytowana przez Instytut inicjatorka podpisania umowy, wiceminister kultury Magdalena Gawin, powiedziała, że „zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej nie należy traktować wyłącznie w kategoriach upamiętnień i uroczystości”. „To również okazja i obowiązek podjęcia wysiłku zrozumienia II wojny światowej. Pamięć historyczna bez dostępu do archiwów ulega erozji, jest podatna na manipulacje, tym bardziej że na naszych oczach odchodzi ostatnie pokolenie pamiętające wojnę” – uważa Gawin.

Pełnomocnik ds. współpracy polsko-niemieckiej Hanna Radziejowska, która zajmuje się przygotowaniami do powołania oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie, poinformowała, że „trwają prace przygotowawcze do uruchomienia dalszego procesu digitalizacji, największej, jaka kiedykolwiek była realizowana poza granicami naszego kraju”.

Instytut Pileckiego zapowiedział, że 7 marca podczas konferencji prasowej zaprezentuje szczegółowe informacje o współpracy z Bundesarchiv.

Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX w., upowszechniać historię Polski i regionu oraz stworzyć skomasowane archiwum cyfrowe, gromadzące dokumenty z archiwów polskich i zagranicznych. Dostęp do archiwów jest jednym z najważniejszych celów placówki.

RP, PAP

źródło: [ https://szukajwarchiwach.pl ]

Propaganda Niemiecka z czasów II Wojny Światowej (Archiwum):

https://szukajwarchiwach.pl/2/1335/0/23/193#tabSkany