Polska: Prof Kaczyński zapowiedział, że 500 plus na pierwsze dziecko będzie od 1 lipca

Sobotnia konwencja PiS odbywa się pod hasłem “Nowa arena programowa”.

“Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500+ od pierwszego dziecka” – ogłosił na początku konwencji prezes PiS.

Kaczyński podkreślił także, że jego ugrupowanie pomoże “młodym ludziom wchodzącym w życie”.

Zapowiedział, że dla młodych, do 26. roku życia nie będzie podatku PIT dla pracowników.

PiS zamierza przywrócić skasowane wcześniej połączenia autobusowe, aby podwoić liczbę przejechanych kilometrów do jednego miliarda z pół miliarda obecnie – zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

“W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to, przywrócimy ten miliard, przywrócimy połączenia” – zapowiedział Kaczyński.

“Te połączenia, o których mówiłem, połączenia autobusowe, dotyczą oczywiście wszystkich, całej Polski, także wielkich miast, ale przede wszystkim mniejszych miast i wsi” – podkreślił lider PiS.

Kolejny punkt programu PiS to pomoc dla emerytów: “taka trzynastka w postaci najniższej emerytury 1100 zł dla każdego emeryta” – zapowiedział Kaczyński.

“Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym” – zadeklarował Kaczyński. Jak dodał, pomoc ta ma być wypłacana od maja.
Podkreślił, że pomoc emerytom ma być elementem zmniejszania różnic majątkowych w polskim społeczeństwie.

Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł.

Kampania wyborcza będzie rozstrzygała o tym, czy w Polsce będzie równość i wolność, czy też zostanie podważona; ciągle trwa zaciekła obrona różnego rodzaju przywilejów, różnych grup, różnych kast – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił, że równość to prawo do godnego życia wszystkich Polaków; pytał czy o tę równość trzeba zabiegać i czy wszyscy w Polsce tę równość akceptują.
“Nie wszyscy. Ciągle trwa zaciekła obrona różnego rodzaju przywilejów, różnych grup, różnych kast i dlatego ten problem jest tak ważny i ma oczywiście różne dodatkowe jeszcze wymiary, w tym tak istotny wymiar ekonomiczny” – powiedział Kaczyński.

Jak wskazał, dziś zbliżają się do siebie bardzo odległe grupy społeczne w zakresie “poziomu gospodarczego, ekonomicznego zaopatrzenia”. “Te nożyce w Polsce w tej chwili się powoli zamykają, one zawsze będą jakoś tam otwarte, ale powinny być jak najmniejsze” – dodał prezes PiS.

Jego zdaniem, “wolność też jest kwestionowana”. “Są tacy, którzy chcą nam odebrać wolność poglądów, wolność słowa, ba – wolność sumienia, wolność religii, którzy w gruncie rzeczy zapowiadają, że w Polsce, jeśli zwyciężą, zniesiona zostanie demokracja, a ogromna część społeczeństwa o poglądach innych niż te, które oni głoszą będzie w gruncie rzeczy wyłączona z czynnej polityki” – zauważył. “Krótko mówiąc jest o co zabiegać, ta kampania będzie rozstrzygała o tym, czy w Polsce ta równość i wolność będzie, czy też zostanie podważona” – oświadczył Kaczyński.

Morawiecki: Polska zasługuje na więcej

Polska zasługuje na więcej, praca dla Polaków, dostatnia Polska, to jest motto naszego programu, a wybory europejskie, to wybory o zmianę w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że dopiero druga kadencja pozwoli PiS zrealizować plan nakreślony przez prezesa partii i pozwoli zachować – jak mówił – “kierunek ku wolności, sprawiedliwości i praworządności”.

“Polska zasługuje na więcej, praca dla Polaków, dostatnia Polska, to jest motto naszego programu, i jak czasem jestem pytany, po co są te wybory?, o co są te wybory europejskie? – niektórzy mówią, że po to, żebyśmy weszli do Europy – to nie jest dobra odpowiedź, bo po pierwsze, to są wybory o zmianę w Polsce, jak najbardziej musimy wygrać te wybory, żeby móc zmieniać Polskę” – powiedział Morawiecki.

Będzie obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też obniżenie PiT-u dla wszystkich osób pracujących.

Morawiecki podkreślił, że dla rządu Europa to są europejskie zarobki, europejska zasobność portfeli. “I w tym kierunku idziemy i wiemy jaki tam dotrzeć” – zapowiedział.

“To jest nasz program, program dla klasy średniej. To dlatego w tym postulacie, w tym punkcie programowym, który prezes (Jarosław Kaczyński) tutaj przedstawił przed chwilą znajduje się obniżenie kosztów pracy poprzez podniesienie kosztów uzyskania przychodów co najmniej dwukrotne i również obniżenie PiT-u dla wszystkich osób pracujących, co zrobimy jeszcze w tym roku” – podkreślił Morawiecki.

“To jest walka o klasę średnią żyjącą na poziomie europejskim. Ta walka będzie się rozgrywać w Parlamencie Europejskim. My mamy znakomitą reprezentację, która będzie szła i reprezentowała nasze interesy, walczyła o nasze interesy skutecznie, na czele z naszymi +jedynkami+ (w wyborach do PE), na czele z panią premier Beatą Szydło” – powiedział Morawiecki.

W czerwcu, w lipcu będziemy prezentować jeszcze inne punkty programowe – zadeklarował premier.

“Tę drogę zwycięstwa (sprzed czterech lat) musimy powtórzyć. Mamy strategię, mamy dokładny plan. Jego zarysy zostały tutaj przez pana prezesa (PiS Jarosława Kaczyńskiego) przedstawione. I to też nie jest koniec, bo w czerwcu, w lipcu będziemy prezentować jeszcze inne punkty programowe” – zapowiedział premier. Podkreślił, że PiS przedstawił już “plan dla rodzin, dla osób młodych, dla pracy, dla klasy średniej, dla rozwoju infrastruktury”.

Szydło: dzięki 500 plus Polska stała się symbolem mądrej, nowoczesnej polityki prorodzinnej

Program 500 plus stał się symbolem naszego rządu, a Polska dzięki niemu stała się symbolem mądrej, nowoczesnej polityki prorodzinnej – powiedziała podczas konwencji wicepremier Beata Szydło. Program stał się wspaniałym kołem zamachowym polskiej gospodarki – dodała.

Szydło oceniła, że “tym największym, najważniejszym projektem, prawdziwym przełomem kopernikańskim polskiej polityki prorodzinnej” był program 500 plus.

Jak mówiła, program “przywrócił godność polskim rodzinom, otworzył przed dziećmi nowe szanse, wreszcie stał się wspaniałym kołem zamachowym polskiej gospodarki”.

Podkreśliła, że program 500 plus stał się “symbolem rządu, a Polska dzięki niemu stała się symbolem mądrej, nowoczesnej polityki prorodzinnej”.

Wicepremier zaznaczyła, że miliardy złotych, które trafiają co roku do polskich rodzin, są “doskonale wykorzystywane”. “Wiem, że dzięki niemu wiele polskich rodzin mogło po raz pierwszy wyjechać z dziećmi na wymarzone wakacje, wiem, że dzięki temu posyłacie dzieci na dodatkowe zajęcia i wiem, że dzięki niemu dzieje się w waszych rodzinach” – mówiła.

Przypomniała, że płaca minimalna wynosiła w 2015 r. 1750 zł, w tej chwili to jest 2250 zł. “W ciągu czterech lat rząd Prawa i Sprawiedliwości podniósł płacę minimalną o 500 zł” – podkreśliła. “Podnieśliśmy też minimalne emerytury wtedy to było 880 zł, teraz to jest 1100 zł” – zawróciła uwagę wicepremier Szydło.

Przyznała, że to jest “ciągle mało”, ale odnosząc się do zapowiedzianej w sobotę na konwencji “trzynastki” dla każdego emeryta w postaci 1100 zł powiedziała, że to “prezent od Jarosława Kaczyńskiego dla wszystkich emerytów”. “Myślę, że będzie naprawdę wynagrodzeniem wszystkich trudów dla tej grupy wiekowej” – oceniła.

Dodała, że rząd PiS zagwarantował najniższą emeryturę również dla osób ubezpieczonych w KRUS-ie. “Dzisiaj rolnicy nie muszą się martwić, że nawet minimalnej emerytury nie dostaną, a tak przecież było” – zauważyła Szydło.

Podkreśliła, że rząd spełnia oczekiwania Polaków m.in. samotnych mam, które oczekiwały rozszerzenia programu 500 plus, tak by obowiązywało także od pierwszego dziecka.

“Spełniamy nasze zobowiązanie w tym zakresie i Jarosław Kaczyński powiedział przed chwilą wyraźnie: jeszcze w tym roku 500 zł dla każdego dziecka” – powiedziała wicepremier Szydło.

“A wiecie państwo gdzie narodził się pomysł programu 500 plus? Oczywiście tam, gdzie rodzą się wszystkie najlepsze projekty dla Polski – na Nowogrodzkiej” – dodała.

Kwieciński: środki unijne trafiły do każdej gminy – to nasza europejskość

Byliśmy na samym końcu wykorzystania środków unijnych na początku 2016 roku, teraz jesteśmy stawiani innym państwom w UE jako przykład ich wykorzystania, a środki unijne trafiły do każdej gminy – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

“Byliśmy na samym końcu rankingu w wykorzystaniu funduszy europejskich na początku 2016 roku, mówiono że nie jesteśmy europejscy ale proszę państwa, to teraz my wszędzie w Europie jesteśmy stawiani jako przykład nie tylko takim krajom jak Rumunia, Chorwacja ale również krajom rozwiniętym, jak chociażby Włochy. To jest nasza europejskość” – powiedział Kwieciński.

“Mamy w tej chwili 50 tys. realizowanych projektów, 400 mld zł, ale co najważniejsze Główny Urząd Statystyczny podał parę dni temu, że do każdej gminy w Polsce trafiły pieniądze unijne. To jest nasza europejskość” – podkreślił.

Minister przekonywał, że obecny rząd pomaga polskim przedsiębiorcom, gdyż – jak przypomniał – wprowadził Konstytucję dla Biznesu, obniżył CIT, obniża PIT. “Pomagamy im również wychodzić na rynki zagraniczne, Polska jest coraz bardziej konkurencyjna” – ocenił Kwieciński.

źródło: (PAP)

amt/ rbk/ zub/ kflo/ mok/

Ponadto:

Morawiecki: zapowiedziane przez PiS ustawy będą gotowe wiosną, latem zostaną wdrożone

Wszystkie zapowiedziane przez PiS ustawy będą gotowe wiosną, a latem zostaną wdrożone – poinformował w sobotę w TVP premier Mateusz Morawiecki.

“W pierwszej kolejności mamy już przygotowaną ustawę dotyczącą (…) odbudowy komunikacji pomiędzy gminami, powiatami, gdzie ten transport został zwinięty” – powiedział premier w programie “Gość Wiadomości” TVP. Wyjaśnił, że chodzi o “tradycyjne PKS-y” oraz transport prywatny. “Będzie to polegało na przekazaniu pewnych sum pieniędzy – dobrze wyliczonych – dla powiatów, po to, żeby mogły poprzez dopłatę do tzw. wozokilometra odbudować ten transport” – wytłumaczył premier.

“Startujemy z takim programem od kwietnia” – poinformował.

Morawiecki dodał, że w maju “będzie dodatkowy zastrzyk dla emerytów – +Emerytura plus+.” “Będzie to wypłacone w maju, dla wszystkich emerytów” – zapowiedział premier.

Poinformował, że następnie – 1 lipca – PiS ma zamiar wdrożyć 500 plus na pierwsze dziecko. “Można powiedzieć, że na wakacje, jak dzieci i młodzież wyjeżdżają, czy rodzice z dziećmi” – mówił. Wyraził nadzieję, że “będzie ich jeszcze więcej nad polskim morzem, na polskich szlakach, w polskich górach”.

“Już w sierpniu, jak powiedział prezes Jarosław Kaczyński, będzie to wszystko tego lata, a więc wiosną wszystkie ustawy a latem wdrożenie” – powiedział.

Wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, “trzynastka” dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy – to “nowa piątka PiS” zaprezentowana podczas sobotniej konwencji programowej partii. O nowych elementach programu mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

źródło: (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ mmu/

Ponadto:

“Trzynastka” również dla rencistów? Jest zapowiedź Beaty Szydło ws. nowego świadczenia proponowanego przez PiS

Wicepremier Beata Szydło w radiowej Jedynce zapowiedziała, że świadczenie w wysokości 1100 złotych (tzw. trzynastka) oprócz emerytów otrzymają także renciści. To jedna z pięciu propozycji programowych PiS, która miałaby zostać wypłacona w maju.

“Trzynastka” zapowiedziana przez prezesa PiS nowym świadczeniem dla emerytów

“Trzynastka”, czyli 13. emerytura to jeden z pięciu elementów tak zwanej “piątki Kaczyńskiego” — pięciu propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z zapowiedzią, świadczenie przysługiwałoby każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość.

“Trzynastka” wyniesie tyle, co minimalna emerytura w 2019 r., czyli 1100 zł brutto. Program miałby wejść w życie jeszcze w tym roku, a pierwsze wypłaty ruszą już w maju.

– Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym – mówił Jarosław Kaczyński w czasie konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

“Trzynastka” również dla rencistów? Jest zapowiedź Beaty Szydło

Wicepremier Beata Szydło w środę w Radiowej Jedynce zapowiedziała, że świadczenie w wysokości 1100 złotych (tzw. trzynastka) oprócz emerytów otrzymają także renciści. Zapewniła, że ten program to wsparcie dla seniorów.

Szydło przyznała również, że wiele innych grup społecznych także potrzebuje wsparcia. Zapewniła, że rząd będzie konsekwentnie zaspokajał te potrzeby, ale stopniowo.

Wicepremier odniosła się też do zarzutów, że w budżecie miało nie być pieniędzy na wypłatę 500 zł na każde dziecko, a teraz PiS jednak to wprowadza. Przypomniała, że w ustawie o 500 plus jest wyraźny zapis, że co roku program jest analizowany i były już do niego wprowadzane zmiany. Podkreśliła, że zapowiadano jego rozszerzenie, jeśli pozwoli na to sytuacja ekonomiczna. Jak wyjaśniła, dzięki dobrym rządom PiS, uszczelnieniu systemu podatkowego i zatrzymaniu w budżecie miliardów złotych, które wypływały do mafii paliwowych, można to zrobić – podaje Polskie Radio.

źródło: ( PAP )