Ireland: Prezydent Michael D Higgins mówi, że “ciemne dni” Irlandii i brytyjskie stosunki są “za nami” pomimo Brexitu

Opierając się na “głębokich przyjaźniach, które rozrosły się między Wielką Brytanią i Irlandią” będzie ważniejsze niż kiedykolwiek przed Brexitem, powiedział irlandzki prezydent.

Michael D Higgins wyraził swój “smutek” na decyzję Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej, ale powiedział, że “ciemne dni” w związku Wielkiej Brytanii i Irlandii były “za nami”.

Przemawiając w Birmingham Town Hall w pierwszy dzień jego trzydniowej wizyty w Anglii w poniedziałek, prezydent Higgins powiedział: “Dzielimy się tak dużo, znacznie więcej niż używanie języka angielskiego na spotkaniach w Unii.

“Pragnę powtórzyć dzisiaj, że jakkolwiek zostanie rozwiązane wyzwanie Brexitu, to w nadchodzących latach ważniejsze niż kiedykolwiek będzie podtrzymywanie i rozwijanie głębokich przyjaźni, które rozrosły się między Wielką Brytanią a Irlandią.

“Nadal będziemy żyć w cieniu siebie nawzajem”.

Mówiąc o pomniku dla 21 osób, które straciły życie w zamachach w Birmingham w Birmingham w 1974 roku, Higgins powiedział: “Chciałem złożyć hołd i ofiarować szacunek pamięci i sympatii wszystkim niewinnym ofiarom i ich rodzinom. Prezydent Irlandii. Chciałbym podziękować komitetowi Stowarzyszenia Irlandzkiego w Birmingham, które złożyło ten szacowny pomnik na ich utratę.

“Te mroczne czasy już za nami. Związek między Irlandią a Wielką Brytanią to teraz współpraca, siła i przyjaźń”.

W pobliżu stacji New Street w Birmingham znajdują się trzy metalowe drzewa zaprojektowane przez artystkę Anuradhę Patel, z nazwiskami ofiar napisanych na liściach.

“Został odsłonięty w listopadzie ubiegłego roku po projekcie z udziałem grupy kampanii Justice4the21, razem z Network Rail i Birmingham Irish Association.

Zastanawiając się nad wizytami państwowymi, które odbył w Wielkiej Brytanii w 2014 r., A także z Królową wykonaną w 2011 r. W Irlandii, Higgins dodał: “Znaczenie tych wizyt w obu kierunkach jest oczywiście głębokie w symbolice, ale o wiele więcej niż te, które pokazują szanuj i szanuj to, co nasze dwa kraje mają dla siebie nawzajem. “

Podczas swojej pierwszej wizyty w Birmingham jako prezydent Irlandii Higgins pochwalił irlandzką społeczność miasta, która stała się częścią “budowniczych” miasta.

Zwrócił uwagę na pracę irlandzkich mężczyzn w latach pięćdziesiątych, którzy “zbudowali tak wiele w regionie”, w tym słynne zabytki Birmingham, takie jak miejsce imprez NEC i system dróg Spaghetti Junction.

źródło: ( Irish mirror )