Region: Praga to nie Warszawa (tak mówią warszawiacy o Praskich rezydentach)

Fot: Policja.pl

Oblali kwasem 75-latkę, kobieta zmarła. Areszt dla trzech osób. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi-Północ aresztował w piątek Macieja M. podejrzanego o zlecenie zabójstwa 75-letniej sąsiadki. Aresztowany został także wykonawca zlecenia oraz pomocnik – dowiedziała się PAP w sekcji prasowej Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.– Wobec wszystkich trzech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, czyli do dnia 8 maja 2019 roku – poinformowała sekcja prasowa SO Warszawa-Praga.

Wnioski o izolację podejrzanych prokuratura argumentowała m.in. grożącą im surową karą, a także obawą matactwa. Maciej M. usłyszał w czwartek zarzut podżegania do zabójstwa swojej 75-letniej sąsiadki, Piotr G. zarzut dokonania zabójstwa w zamiarze ewentualnym poprzez oblanie kobiety kwasem, a Adam J. odpowie za pomocnictwo do zabójstwa.

Wszyscy trzej zostali zatrzymani w czwartek o świcie. W akcji udział brali policjanci z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP, funkcjonariusze z Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji i Komisariat Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, bo jeden z mężczyzn został ujęty, gdy wracał z Dominikany.

Do zdarzenia, w związku z którym mężczyźni zostali zatrzymani, doszło 24 marca 2014 r. w bloku przy ul. Jagiellońskiej, w pobliżu pl. Hallera. 75-letnia Anna O. zjeżdżała windą na parter budynku, by wyprowadzić psa na spacer. Wtedy nieznany wówczas sprawca zatrzymał dźwig, otworzył drzwi i oblał ją kwasem siarkowym. Pomocy udzieliła jej sąsiadka, która również uległa poparzeniu. 75-letnia pokrzywdzona zmarła w szpitalu miesiąc później.

Maciej M. od początku był typowany jako potencjalny sprawca, ale zgromadzone wówczas dowody nie pozwalały na przedstawienie mu zarzutów. Ekspertyza antropologiczna wykluczyła, by to on był osobą zarejestrowaną przez kamerę monitoringu w miejscu zdarzenia.

– Dziś już wiemy, że motywacją sprawców było uniemożliwienie pokrzywdzonej złożenia zeznań przed sądem. Kobieta występowała w roli świadka w jednej ze spraw karnych prowadzonych przed sądem przeciwko Maciejowi M., który był podejrzany o kierowanie gróźb karalnych wobec jednej z sąsiadek pokrzywdzonej – mówił w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, prok. Marcin Saduś.

Podejrzani byli w przeszłości wielokrotnie karani, w tym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Za udział w zabójstwie grozi im dożywotnie pozbawienie wolności.

źródło: ( PAP )