Беларусь: Łukaszenko to zatwardziały Towarzysz ZSRR

Rządzący od ćwierćwiecza prezydent Białorusi wydelegował do Polski jednego ze swoich najbardziej zaufanych ludzi.

W Mińsku się mówi, że 68-letni Michaił Miasnikowicz jest jednym z nielicznych ludzi, którzy rozmawiają z Aleksandrem Łukaszenką bez skrępowania. To on został szefem jego pierwszej administracji w 1995 r. Następnie stał na czele Akademii Nauk Białorusi i był premierem. W poniedziałek przyjedzie do Polski jako przewodniczący wyższej izby białoruskiego parlamentu na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Będzie miał bardzo napięty program. Spotka się m.in. z prezydentem, premierem, szefem dyplomacji, marszałkami Sejmu i Senatu. Zawita też do Polskiej Akademii Nauk i odwiedzi Warszawski Uniwersytet Medyczny. To pierwsza od dawna tak wysokiej rangi białoruska wizyta w Warszawie.

więcej: RP

Komentarze: ”

Minister finansów Anton Siluanov powiedział, że w 2013 roku Rosja nie planuje pożyczyć do innych krajów, z wyjątkiem Białorusi.

Rada Funduszu Antykryzysowego (ACF), Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej w dniu 7 grudnia spotkaniu w Mińsku po zatwierdzeniu czwartej transzy pożyczki dla Białorusi do 440 milionów dolarów. Następnie Siluanov że nie powinny być powiązane z momentów decyzyjnych politycznych. „Mogę was zapewnić, że nie było żadnego polityka. To czysta ekonomia „- podkreślił.

Umowa między Białorusią i Eurazji Banku Rozwoju (EDB), która zarządza funduszami z EaWG ACF, pożyczki 3 $ mld szóstej transzy została podpisana w dniu 9 czerwca 2011 roku w sprawie pierwszej transzy $ 800 mln przeniesione na Białorusi 21 czerwca 2011, więcej 440 milionów dolarów – w grudniu 2011 roku.

W 2012 roku Białoruś powinna otrzymać dwie transze US $ 440 milionów każdy. Trzecia transza została przyjęta w czerwcu i zapisał w rezerwach walutowych kraju. W czerwcu wiceminister finansów Siergiej Storczaka wyraził opinię, że Białoruś ma wszelkie szanse do końca roku, aby uzyskać czwartej transzy.

belsat.eu