România: 13 lat demokratycznej regresji na świecie. Rumunia, w nieoczekiwanie dobrym miejscu

Rok 2018 był 13 rokiem z rzędu, w którym nastąpił spadek demokracji i poszanowania wolności na świecie. Jest to konkluzja najnowszego raportu Freedom House pt. “Demokracja na świecie 2019”. Rumunia jest uważana za kraj “wolny” i ma dobry wynik.

Dokument pokazuje, że “regresje dotyczą wielu krajów we wszystkich częściach świata, od demokracji o długiej tradycji po wzmocnione autorytarne reżimy”.

Tak więc Stany Zjednoczone są w regresji , ale wciąż mają dobry wynik 86 na 100. Francja ma 90 punktów na 100, UK 93, Niemcy 94, a Europa Północna jest najlepsza: Finlandia, Norwegia i Szwecja mieć 100 punktów.

Do krajów uznawanych za “częściowo wolne” należą Ukraina (60 punktów na 100), Republika Mołdawii (58 punktów) , Serbia (67), Węgry (70) i ​​Bośnia i Hercegowina (53).

Z drugiej strony Rosja ma tylko 20 punktów na 100 , Chiny 11 punktów, Arabię ​​Saudyjską 7 i Syrię 0 punktów.

W raporcie zwrócono szczególną uwagę na sytuację w Europie Środkowej i Wschodniej . “Przywódcy antydemokratyczni podważają kluczowe instytucje w Europie Środkowej i na Bałkanach, w tym niektórzy, którzy silnie wzmocnili kontrolę nad władzą ponad granicami konstytucyjnymi, nadal podważają instytucje, które chronią wolność słowa i stowarzyszenia oraz rządy prawa” – powiedział raport.

Węgry pod przewodnictwem premiera Viktora Orbana odnotowują “dramatyczny” spadek w Unii Europejskiej, działając “metodycznie”, by powstrzymać dostęp do krytycznych głosów na platformach prasowych lub w społeczeństwie obywatelskim.

W Polsce Partia Prawa i Sprawiedliwości pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego zniszczyła “sądownictwo”, próbując sprawować kontrolę polityczną. Ataki na niezależność mediów wpływają na inne europejskie demokracje, stres Freedom House, potępiając presję na stanowiska publiczne w Austrii, problemy w Republice Czeskiej i wspominając o sprawie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, zamordowanego na Słowacji.

Dobry wynik dla Rumunii. Wyjaśnienia

Raport Freedom House odnosi się także do Rumunii, która wcale nie szkodzi: Rumunia jest uważana za kraj “wolny” z wynikiem 81 na 100 . Jak wyjaśnia się ten dobry wynik, biorąc pod uwagę krytykę, jaką Europa napotkała w ubiegłym roku?

Cristina Guseth , dyrektor Fundacji Freedom House Romania , wyjaśnia RFI, że “raport nie określił w wystarczającym stopniu skutków odchyleń w Rumunii, które z pewnością istniały w 2018 r.”:

“Poważnie, co się dzieje i być może powinny być reakcje nie tylko na poziomie społeczeństwa obywatelskiego, ale także ze strony państwa, które się nie dzieje. W Rumunii jest wiele negatywnych sygnałów, które moim zdaniem są zbyt świeże, by można je było zarejestrować . Właśnie dlatego mamy tak dobry wynik. “

Podcast: 

(Cristina Guseth, dyrektor Fundacji Freedom House Romania, w sprawie raportu “Demokracja na świecie 2019” )

Author: Mircea Oprea, źródło: ( RFI )