Ukraina: Prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko przyjacielowi Putina

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła postępowanie przeciwko prorosyjskiemu politykowi Wiktorowi Medwedczukowi, przyjacielowi prezydenta Rosji Władimira Putina uważanemu za głos w Kijowie. „Jego działania noszą oznaki zdrady stanu” – poinformowano.Medwedczuk podczas niedawnego zjazdu rady politycznej partii „Opozycyjna Platforma – Za Życie” w Kijowie oświadczył, że w Donbasie, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami, należy utworzyć region autonomiczny z własnym parlamentem i rządem; status tego regionu miałby być zatwierdzony w ukraińskiej konstytucji – poinformowała Łarysa Sarhan, rzeczniczka prokuratora generalnego Jurija Łucenki.

„Ogłoszenie koncepcji utworzenia autonomicznego regionu Donbas ma na celu ustawodawcze zalegalizowanie tymczasowo okupowanych terytoriów, co jest sprzeczne z konstytucją i wspiera państwo trzecie (Rosję) w działaniach przeciwko Ukrainie, w tym także na polu informacyjnym” – napisała Sarhan na Facebooku.

Wyjaśniła, że w działaniach Medwedczuka można dopatrywać się przestępstw mówiących o zamachu na integralność terytorialną Ukrainy oraz zdradzie stanu. Prokuratura wszczęła postępowanie na wniosek deputowanego Andrija Teteruka z partii Front Ludowy Arsenija Jaceniuka.

Medwedczuk oświadczył w odpowiedzi, że sprawa przeciwko niemu jest „absurdalna i całkowicie bezprawna”, a władze wyrównują rachunki polityczne z oponentami i chcą wprowadzić represje przeciwko niewygodnym ludziom. – „Opozycyjna Platforma – Za Życie” będzie realizowała ten plan (w sprawie Donbasu), a ja konsekwentnie i zdecydowanie będę go bronił – zapowiedział.

Wiktor Medwedczuk jest z wykształcenia adwokatem. Był szefem administracji prezydenckiej Leonida Kuczmy. Obecnie uważany jest na Ukrainie za oddanego lobbystę interesów Kremla. Władimir Putin jest ojcem chrzestnym jego córki, Darii. Medwedczuk uczestniczył m.in. w rozmowach o wymianie jeńców w konflikcie między prorosyjskimi separatystami a siłami rządowymi w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

W 2014 r. został objęty amerykańskimi sankcjami wraz z dziesięcioma innymi wysokiej rangi rosyjskimi i ukraińskimi urzędnikami, odpowiedzialnymi za wojskową interwencję Rosji na Krymie i referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

źródło: ( PAP )