Polska: średnie i duże polskie firmy zapowiadają zwiększenie inwestycji w 2019 r.

Wyniki sugerują, że w 2019 roku inwestycje prywatne utrzymają silny pozytywny wpływ na polską gospodarkę (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Średnie i duże przedsiębiorstwa w Polsce zapowiadają zwiększenie inwestycji w bieżącym roku. Priorytetem jest rozbudowa parków maszynowych – wynika z badania firmy Grant Thornton.„Według badania Grant Thornton, polskie średnie i duże firmy w następnych 12 miesiącach planują wyraźne zwiększenie nakładów inwestycyjnych we wszystkich z pięciu przebadanych obszarach – inwestycjach w linie produkcyjne i maszyny, wykwalifikowanych pracowników, technologie IT, B+R oraz w nowe budynki” – napisano.

Najwięcej, bo 58 proc. przedsiębiorców (wynik netto – odsetek firm planujących zwiększyć nakłady inwestycyjne pomniejszony o odsetek tych, które chcą je zmniejszyć) deklaruje zwiększone inwestycje w rozbudowę parku maszynowego.

Wiele firm zamierza również silniej inwestować w 2019 roku w pracowników (48 proc.), technologie IT (41 proc.) oraz badania i rozwój (40 proc.). Inwestycje w nowe budynki zakłada 29 proc.

„Co ważne, w każdej z przebadanych kategorii Polska znajduje się powyżej średniej dla wszystkich badanych państw. Tak dobre wyniki sugerują, że w 2019 roku inwestycje prywatne utrzymają silny pozytywny wpływ na polską gospodarkę, co może złagodzić wpływ ewentualnego, zapowiadanego spowolnienia gospodarczego” – napisano.

źródło: ( PAP )