Urzędujący prezydent Petro Poroszenko był jednym z kandydatów, którzy jako ostatni złożyli dokumenty w Państwowej Komisji Wyborczej w Kijowie (fot. Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)

Ukraina: Wybory prezydenckie zarejestrowano ponad 80 kandydatów

W nocy z niedzieli na poniedziałek na Ukrainie minął termin zgłaszania kandydatów do wyborów prezydenckich. W centralnej komisji wyborczej w Kijowie zarejestrowano ponad 80 osób, które zamierzają wystartować. Ostateczna lista kandydatów będzie ogłoszona w najbliższy piątek, wybory zaś odbędą się za niespełna 2 miesiące.Aby być zarejestrowanym przez centralną komisję, kandydaci nie musieli zbierać podpisów, ale każdy z nich powinien wpłacić na rzecz państwa 2,5 miliona hrywien, czyli równowartość około 100 tysięcy dolarów. M.in. z powodu braku wpłaty komisja odrzuciła już nieco ponad 20 zgłoszeń.

Kilkunastu kandydatów złożyło dokumenty w ostatnim dniu. Wśród nich urzędujący prezydent Petro Poroszenko. W sondażach plasuje się on w pierwszej trójce. Wyprzedzają go: była premier Julia Tymoszenko i komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski.

Nikt jednak w badaniach opinii nie osiąga więcej niż kilkanaście procent głosów poparcia. Dlatego też najprawdopodobniej odbędą się dwie tury wyborów. Pierwsza została zaplanowana na 31 marca br.

źródło: