Japonia: Tranzyt złota od Wenezueli, Rosji do Japoni, a później gdzie? 220 kg złota w częściach podwozia. Obywatele Izraela zatrzymani za przemyt

Mieszkający w Japonii 58-letni Reuben Rosen i 55-letni David Cohen usłyszeli zarzuty próby przemytu złotych sztabek w częściach podwozia, które przyleciały na podtokijskie lotnisko Narita. Służby celne zabezpieczyły aż 220 kg kruszcu. Oceniono, że to największe przejęcie złotej kontrabandy w historii Japonii. 
Przedstawiciel fiskusa poinformował, że Rosen i Cohen powinni zapłacić cło, które w tym przypadku wyniosłoby 73,9 mln jenów, czyli około 670 tys. dolarów.

Policja podejrzewa, że mafia jakuza wynajmuje obcokrajowców prowadzących legalne interesy do nielegalnego wwożenia do kraju złota. Rosen i Cohen są podejrzewani o wwiezienie do Japonii nawet czterech ton złota w co najmniej 50 transportach pomiędzy marcem i listopadem 2017 roku.

W 2017 roku japońskie służby skonfiskowały rekordowe 6,2 tony złota. Ocenia się, że w minionym roku ta kwota była jeszcze wyższa.

źródło: