Motoryzacja: Odbuduj Polską Nysę, 25 lat temu ostatnia nysa zjechała z taśmy produkcyjnej

(Fot. Oldtimery.com)

Odbudowanie polskiego samochodu w opcji samochód na prąd, doprowadzi do sukcesu inwestora. Nysa ma ciekawą historię. Nysa to znakomita Polska marka, która nie jest objęta

25 lat temu – 3 lutego 1994 roku – z taśmy produkcyjnej zjechał ostatni samochód dostawczy marki Nysa. Auto, produkowane przez 36 lat, nie cieszyło się już wśród Polaków taką popularnością, jak przed laty.Nowe egzemplarze Nysy można było kupić z placu fabrycznego jeszcze dwa lata później. Przegrywały jakością z wozami dostawczymi sprowadzanymi z Zachodu.

Produkcję Nysy rozpoczęto w 1958 roku w nyskim Zakładzie Samochodów Dostawczych. Powstanie samochodu w znacznym stopniu wynikało z chęci wykorzystania podzespołów wytwarzanej w stolicy osobowej Warszawy. W Nysie zastosowano silnik Warszawy M-20, jej układ napędowy czy elementy układu kierowniczego i hamulcowego. Prędkość maksymalna samochodu oscylowała wokół 95 kilometrów na godzinę.

NYSA 503 (Fot. Oldtimery.com)

NYSA 503
(Fot. Oldtimery.com)

Największy rozwój Fabryki Samochodów Dostawczych w Nysie przypadł na lata 70. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy nastąpił gwałtowny wzrost produkcji i szybki rozwój eksportu.

Na początku lat 90. historię samochodu dostawczego przypominały media: „Dostawcza nysa oraz jej specjalistyczne wersje na dziesięciolecia zdominowały polskie drogi. W ciągu 36 lat fabryka wyprodukowała ponad 380 tys. tych samochodów w kilkunastu wersjach nadwoziowych, m.in. towosy, sanitarki, mikrobusy. W latach 1958-1952 nysy eksportowane były do 35 krajów. W tamtych czasach nyska fabryka przeżywała okres największej prosperity. Zatrudniała ponad 2,5 tys. osób., a wszystkie wozy rozchodziły się jak ciepłe bułeczki sprzedawane w systemie nakazowo-rozdzielczym, na talony i asygnaty”.

Po okresie rozkwitu w latach 70., nastąpiło zdecydowane zmniejszenie zainteresowania pojazdami z Nysy. Aby samochód był konkurencyjny potrzebna była modernizacja. O radykalnych zmianach informowała Polska Kronika Filmowa: „Nie wiadomo kiedy, mocno zestarzała się nam poczciwa nysa. Linia już nie ta, nadwozie trzeba składać, aż z 1200 tzw. wytłoczek. Silnik pali jak smok – 14 litrów na 100 (kilometrów – red.). I właśnie od silnika zaczęła się modernizacja samochodu. Andrychowski diesel zużywa tylko 10 litrów, i to nie benzyny a ropy. Przyszedł czas i na nową karoserię. Propozycja fabryki dość ciekawa: nowoczesna sylwetka, trzy razy mniej wytłoczek, lepsze wykończenie i wyższy komfort jazdy”.

W końcu lat 80. ub. wieku zaczął się spadek produkcji samochodów. W 1993 roku z taśmy zjechało już tylko 1800 sztuk, co dawało 10-krotnie gorszy wynik w porównaniu z rokiem 1978. Dlatego 3 lutego 1994 roku zakończono produkcję „nysek”. Ostatnie nowe egzemplarze pojazdu można było kupić z placu fabrycznego jeszcze w 1996 roku.

źródło: