Region: Na 172 lokale budowane w ramach rządowego programu Mieszkanie plus w Gdyni było 2,3 tys. chętnych

Polski rząd rozwija jako z pierwszych ugrupowań politycznych w powojennej Polsce, SOCJAL jako mało kto z krajów europejskich. Partia PiS dotrzymuje nader programowo, ale tego nikt nie przewidział: “POLSKI SOCJAL”W czwartek miasto Gdynia zakończyło weryfikację osób chętnych na gdyńskie Mieszkanie plus – powiedziała rzecznik urzędu miasta Gdyni Agata Grzegorczyk. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 684 osoby.

Jak podała Agata Grzegorczyk, weryfikowano zgłoszenia pod względem kryteriów społecznych. „Preferencje należały do rodzin z dziećmi, seniorów, którzy ukończyli 65 lat, rodzin dotkniętych niepełnosprawnością, osób zamieszkujących w Gdyni oraz tych, którzy płacą podatki w mieście Gdynia”.

Kolejnym etapem weryfikacji będzie sprawdzenie zdolności czynszowej kandydatów. Dokona jej PFR Nieruchomości po uzyskaniu niezbędnych dokumentów od gdyńskiego samorządu.

Na 172 lokale budowane w ramach rządowego programu Mieszkanie plus w Gdyni było 2,3 tys. chętnych.

Przyszli najemcy mają do wyboru mieszkania od 1-pokojowych do 5–pokojowych. Mogą wybrać opcję najmu, a także najmu z dojściem do własności w różnych okresach – 15, 20, 25, 30 lat.

Jak informowano, wysokość czynszu w gdyńskiej inwestycji programu Mieszkanie plus będzie uzależniona od rodzaju zawartej umowy najmu i standardu wykończenia lokalu.

– Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem mieszkania – na minimum 24 miesiące, w standardzie wykończonym, wyniesie 19,83 zł za m kw. Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat, w stanie deweloperskim, wyniesie 23,60 zł za m kw. – podawała PFR Nieruchomości.

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

W ramach programu Mieszkanie plus oddano już do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu bieżącego roku najemcy wprowadzą się do Mieszkania plus w Gdyni, Wałbrzychu oraz Kępicach. W Gdyni nabór na mieszkania już się zakończył i wnioski są weryfikowane.

źródło: PAP