Globalne ocieplenie sięga: Arktyczny wir nad USA. Temperatura spadła do -50°C

Masy arktycznego powietrza przepływają nad dwiema trzecimi terytorium Stanów Zjednoczonych. W wielu miejscach minionej nocy temperatura spadła poniżej minus 40 stopni Celsjusza. Część stanów ogłosiła stan wyjątkowy.Krajowa Służba Meteorologiczna podała, że ocieplenia można spodziewać się dopiero w okolicach weekendu.

Przyczyną rekordowych zimowych warunków na Środkowym Zachodzie USA, w rejonie Wielkich Jezior, ale także stanów położonych na południowym wschodzie kraju, jest tzw. wir polarny – masy zamarzniętego powietrza, które normalnie wirują nad biegunem północnym, ale tym razem skierowały się na południe, nad USA.

Środkowy Zachód odczuwa potężne uderzenie zimy najmocniej – z powodu porywistych wiatrów temperatura spadła tam do minus 48 st. C w Chicago tej nocy.

W sąsiednim stanie Wisconsin spadło 30-60 centymetrów śniegu, a w Illinois – ok. 15 cm.

W zachodniej części doliny rzeki Ohio, płynącej z Pensylwanii do Illinois, spodziewane są śnieżyce, do środy śnieg ma też padać od regionu Wielkich Jezior przy granicy z Kanadą do Nowej Anglii na północnym wschodzie kraju.

W stanach Wisconsin i Michigan na północy po Alabamę i Missisipi na południu władze ogłosiły stan wyjątkowy.

W niektórych regionach północnej i środkowej Georgii w najbliższych dniach ma spaść ok. 5 centymetrów śniegu, mieszkańcy powinni się też przygotować na zamarzający deszcz i śliskie drogi. Decyzją władz stanu we wtorek zamknięte będą rządowe instytucje w 35 hrabstwach, w dużej części stanu zamknięte zostały też szkoły.

źródło: (  )