Poland: Polska firma rozwija śmiertelne trutnie typu “Robo Bee”

Polska firma opracowująca nowe technologie dla wojska opracowała system miniaturowych dronów zdolnych do działania z pojazdów do nadzoru, a nawet bezpośrednio wspierających jednostki piechoty.

Elektronika WB, która już produkuje systemy nadzoru i docelowej akwizycji dla polskiej armii, połączyła siły z inną firmą, Optimum, aby opracować drony z systemami kamer zdolnymi do atakowania małych celów ładunkami wybuchowymi.

System, zwany “Bee”, może być skonfigurowany tak, aby pasował do niewielkiej liczby dronów do pojazdu wojskowego, takiego jak transporter opancerzony Rosomak (polski na “Wolverine”) (APC).

Zasięg dronów kontrolowanych przez interfejs wielkości tabletu wynosi około dwóch kilometrów, a czas lotu to 30 minut.

Jeden z projektów, który według WB Electronics jest unikalny dla ich systemu, to głowica kamery zdolna do widzenia termicznego i celowania laserowego w zaledwie 300 gramach (10,5 uncji).

“Nie ma drugiej głowy tej małej na świecie z dwoma wbudowanymi kamerami, która jest również stabilizowana elektromechanicznie za pomocą żyroskopu w dwóch wymiarach – to absolutnie wyjątkowe rozwiązanie”, Dyrektor WB Electronics ds. Badań i Nowych Technologii, Wojciech Komorniczak, powiedziany.

System został zaprojektowany tak, aby oferować wsparcie piechocie operującej w środowisku miejskim i gęsto zabudowanym oraz posiadający niezależny system komunikacyjny.

“Chodzi o system łączności, który będzie działał bardzo dobrze w warunkach bitewnych pomimo gęstego rozwoju miejskiego. Warunki bitewne są na przykład wtedy, gdy nie ma połączenia z telefonem komórkowym, a ogólnie dostępna sieć bezprzewodowa już nie istnieje, więc musimy dostarczyć takie rozwiązanie. sieć sami – powiedział Komorniczak.

Inne drony w systemie są zaprojektowane do atakowania celów z powietrza, lecąc blisko nich i eksplodując. Innym rozwiązaniem w fazie prototypowej jest “rozgrzany” dron, który ma działać jak pocisk kierowany, dostarczając w czasie rzeczywistym strumień wideo swojego celu.

“Nowatorską cechą naszego rozwiązania jest to, że ten dron może najpierw zidentyfikować cel i upewnić się, że jest on w rzeczywistości wrogiem naszego przeciwnika, abyśmy nie uderzali w niewinnych ludzi” – powiedział Komorniczak.

Oczekuje się, że dron “Warmate” zostanie w przyszłości włączony do systemu “Bee” i jest tańszą i bardziej wszechstronną alternatywą dla powszechnie używanych systemów rakietowych – mówi firma. Jego pełna waga ma wynosić kilka kilogramów, a kiedy jest przechowywana w specjalnym pojemniku, powinna być łatwa do przenoszenia.

Firma testuje swoje drony w różnych warunkach, od Arktyki po pustynię i dżunglę, a także na dużych wysokościach. System jest częścią przetargu przez polskie siły zbrojne na system bezpośredniego wsparcia dla jego piechoty.

WB Electronics of Poland