Rosja: Naddźwiękowy bombowiec uległ wypadkowi na północnym zachodzie Rosji

(CNN) Naddźwiękowy bombowiec uderzeniowy Tupolew Tu-22M3 rozbił się w północno-zachodniej Rosji w Murmańsku. Wypadek miał miejsce o godzinie 1:40. (5:40 przed ET), gdy bombowiec dalekiego zasięgu próbował wylądować, według rosyjskiej agencji prasowej TASS, powołując się na funkcjonariuszy organów ścigania. Na pokładzie samolotu znajdowało się czterech członków załogi: dowódca, drugi pilot, nawigator i operator.Dwóch członków załogi zginęło, a dwóch przeżyło, według przedstawicieli organów ścigania, donosi TASS. Nie było od razu jasne, co spowodowało awarię samolotu.

Rosyjska “niewrażliwa” rakieta nuklearna gotowa do użycia – mówi Putin
Tupolew Tu-22M3 to ponaddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu, który wszedł do służby w Rosji w latach 80-tych.

Samolot jest w stanie wykonywać ataki nuklearne, jak również ataki konwencjonalne i misje przeciw okrętom, według Jane’s IHS Markit.
Prezydent Władimir Putin twierdził w ubiegłym roku, że Rosja wkrótce ujawni nowe uzbrojenie, które może uczynić obronę NATO “całkowicie bezużyteczną”, w tym nowy system rakiet hipersonicznych.

Po teście rakietowym z 26 grudnia, które według rosyjskiego przywódcy jest “niewrażliwe” na obronę USA, Putin powiedział: “Rosja jest pierwszą na świecie, która otrzymuje nowy typ broni strategicznej i to niezawodnie zapewni bezpieczeństwo naszych państwo i naszych ludzi na następne dziesięciolecia. ” System naddźwiękowy Avangard został przetestowany z wojskowej bazy lotniczej Dombarovsky w południowo-zachodniej Rosji, podał TASS.

źródło: CNN