Australia: USA zakazuje sprzedaży technologii chińskim firmom popełniającym kradzież własności intelektualnej, naruszeniom handlu w ramach proponowanego prawa

Grupa polityków Stanów Zjednoczonych chce zakazać sprzedaży komponentów technologii amerykańskiej Huawei, ZTE Corp lub innym chińskim firmom telekomunikacyjnym, które naruszają amerykańskie sankcje lub przepisy eksportowe.Dwustronne akty prawne zostały wprowadzone na krótko przed ukazaniem się raportu prasowego, ujawniając, że prokuratura federalna prowadzi śledztwo w sprawie Huawei za rzekome kradzież tajemnic handlowych z amerykańskich firm i może wkrótce wydać akt oskarżenia.

Powołując się na ludzi znających tę sprawę, Wall Street Journal poinformował, że jednym z obszarów badań jest technologia stojąca za urządzeniem amerykańskiej firmy T-Mobile przeznaczonym do testowania smartfonów. Raport nie może być natychmiast potwierdzony.

Akcja ta jest ostatnią z długiej listy podjętej, by walczyć z tym, co niektórzy w administracji Trumpa nazwali chińskimi oszustami poprzez kradzież własności intelektualnej, nielegalne subsydia korporacyjne i zasady hamujące amerykańskie korporacje, które chcą sprzedać swoje towary w Chinach.

W listopadzie Departament Sprawiedliwości USA przedstawił inicjatywę mającą na celu zbadanie chińskich praktyk handlowych w celu doprowadzenia do kradzieży tajemnicy handlowej.

W tym czasie Waszyngton ogłosił akt oskarżenia przeciwko chińskiemu producentowi układów scalonych Fujianowi Jinhua za kradzież tajemnic handlowych z firmy Micron Technology, amerykańskiego producenta półprzewodników, zajmującego się badaniami i rozwojem urządzeń pamięciowych.

Jinhua, która zaprzeczyła jakimkolwiek nadużyciom, została umieszczona na liście podmiotów, które nie mogą kupić towarów od firm amerykańskich.

Amerykańscy politycy jednoczą się przeciwko Huawei

W Waszyngtonie senator Tom Cotton i reprezentant Mike Gallagher, obaj republikanie, wraz z senatorem Chrisem Van Hollenem i przedstawicielem Rubenem Gallego, obaj Demokraci, wprowadzili ustawy, które wymagały od prezydenta zakazu eksportu amerykańskich żetonów i innych komponentów do chińskiej telekomunikacji. firma, która narusza amerykańskie sankcje lub przepisy dotyczące kontroli eksportu

Rachunki wyraźnie cytują ZTE i Huawei, które są podejrzane w USA ze względu na obawy, że ich technologia może służyć do szpiegowania Amerykanów.

“Huawei skutecznie reprezentuje ramię chińskiej partii komunistycznej, którego założycielem i dyrektorem generalnym był inżynier Armii Ludowo-Wyzwoleńczej” – napisał senator Cotton w oświadczeniu.

“Jeśli chińskie firmy telekomunikacyjne, takie jak Huawei, naruszają nasze sankcje lub przepisy dotyczące kontroli wywozu, powinny otrzymać nie mniej niż karę śmierci – co zapewniałoby to polecenie odmowy”.

Prezydent USA Donald Trump również podobno rozważa zakaz na Huawei .

Oprócz oskarżeń o krach sankcji i kradzieży własności intelektualnej, Waszyngton naciskał na sojuszników, aby powstrzymali się od kupowania urządzeń Huawei ze względu na obawy, że zostaną wykorzystane przez Pekin do szpiegostwa.

Założyciel Huawei, Ren Zhengfei, zaprzeczył w tym tygodniu, że jego firma została wykorzystana przez chiński rząd do szpiegowania.

Wzrasta handel i napięcia dyplomatyczne

Władze kanadyjskie w zeszłym miesiącu aresztowały córkę pana Ren, Huawei, wykonawczy Meng Wanzhou, na wniosek USA, która chce ekstradycji jej do stawienia czoła oskarżeniom o pogwałcenie amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Chiny następnie zatrzymały dwóch Kanadyjczyków, podnosząc napięcia dyplomatyczne między Chinami a Kanadą i przyciągając zachodnich sojuszników, takich jak USA i Australia.

Tajemnicze powództwo zostało wytoczone przez cywilne procesy sądowe przeciwko Huawei, powiedział Wall Street Journal, w tym jeden w Seattle, gdzie Huawei został uznany za odpowiedzialnego za przywłaszczenie technologii robotów z T-Mobile.

Rzecznik Huawei i rzecznik prasowy amerykańskiego adwokata w zachodniej dzielnicy Waszyngtonu odmówił komentarza.

T-Mobile twierdziło w pozwie w 2014 roku, że pracownicy Huawei ukradli technologię związaną z robotem testującym smartfon, który T-Mobile miał w laboratorium w Bellevue w stanie Waszyngton.

Robot, Tappy, użył ludzkich palców, aby symulować stukanie w telefony komórkowe.

Zgodnie z pozwem T-Mobile, pracownicy Huawei sfotografowali robota i próbowali usunąć jedną z jego części.

W maju 2017 r. Jury powiedziało, że Huawei powinien wypłacić T-Mobile 44,8 mln USD (6,69 mln USD) odszkodowania.

Reuters / ABC

Komentarze: A kto stoi za interesem Polski, kto kradnie polskie technologie?, zobacz to:

EPAR to Polska technologia, nawiązuje do bezpieczeństwa na całym Świecie, zobacz film