Kosmos: NASA poprosiła Rosję o sprowadzenie amerykańskich astronautów na Księżyc

NASA zaproponowała rosyjskiej agencji kosmicznej, aby otworzyła projekt współpracy z USA w celu opracowania statku kosmicznego Sojuz do lotów na Księżyc.

TASS poinformował, że NASA prosi Rosyjską Korporację Kosmiczną Roscosmos o dalszą rozbudowę statku kosmicznego Sojuz do lotów na Księżyc, a Biuro Naczelne Roscosmos Dmitrij Rogozin powiedział w wywiadzie dla Rossiya-24. Kanał telewizyjny w czwartek.

“Proszą nas, abyśmy opracowali sondę Sojuz, która może lecieć na Księżyc i powrócić, by stworzyć system transportu przestrzeni kopii zapasowych” – powiedział Rogozin.

NASA potwierdziła również, że Rosja powinna nadal sprowadzać amerykańskich astronautów ze statku kosmicznego Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną, powiedział szef Roscosmos.

Jak wcześniej informowaliśmy, USA planują wdrożyć program Deep Space Gate z udziałem innych krajów, aby stworzyć stałą orbitę księżycową, aby regularnie otrzymywać statki kosmiczne z Ziemi.

Obecnie rosyjski wahadłowiec kosmiczny Sojuz jest jedynym statkiem kosmicznym zdolnym sprowadzić astronautów na Ziemię. Jest to rosyjski model używany dawno temu, po wielu ulepszeniach, Sojuz jest najdłużej używanym statkiem kosmicznym do tej pory.

Ten model zabrał astronautów do stacji kosmicznych takich jak Salyut, Mir i jest teraz stacją ISS. W chwili obecnej Soyuz został zmodernizowany, aby zatrzymać misję i bezpiecznie doprowadzić załogę na Ziemię w każdych warunkach.

Ostatnio, 11 października 2018 r., Prom Sojuz został oznaczony jako MS-10 z zadaniem sprowadzenia amerykańsko-rosyjskich astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która miała problemy z napędem. podczas startu z kosmicznego lotniska Baikonur w Kazachstanie. Incydent zmusił statek kosmiczny do awaryjnego lądowania. Szczęśliwi astronauci są bezpieczni.

Modele Sojuz były ponad 100 razy na orbicie Ziemi i od tego czasu powracają do oficjalnego użytku. Oprócz 2 załogi zabitych w ciągu pierwszych 5 lat, nie było dalszych szkód dla ludzi w nieudanych startach.

Rosja nadal poprawia Soyuz, aby poprawić bezpieczeństwo i niezawodność podczas lotu. Ten model zapowiada się, że będzie nadal używany przez długi czas tego stulecia.

USA muszą obecnie korzystać z technologii Sojuz z Rosją, aby wyjść z orbity i powrócić na Ziemię. Pomimo ostatniej katastrofy, szef rządu NASA Jim Bridenstine powiedział w Moskwie w październiku 2018 roku, że nadal wierzy w rosyjskiego Sojuza.

“NASA nadal wierzy i nadal ma nadzieję, że Stany Zjednoczone i Rosja mogą rozszerzyć współpracę w dziedzinie nauki o kosmosie, jednak incydent właśnie pokazuje znaczenie posiadania więcej niż jednej opcji. aby wprowadzić ludzi w kosmos “- powiedział Bridenstine.

Napięcie między amerykańską polityką zagraniczną a Rosją zaczęło jednak rozprzestrzeniać się na stosunki NASA i Roskosmosu, gdy amerykańscy deputowani zaapelowali do NASA o odwołanie wizyty dyrektora Roskosmosu na początku stycznia. 2019. Sprawiło to, że Roskosmos był zły i groził zniszczeniem całej współpracy lotniczej ze Stanami Zjednoczonymi.

USA polega na rosyjskiej technologii rakietowej dla swoich działań eksploracji kosmosu.

(info: Minh Nguyet)

NASA jako niezależna firma wysyłająca w kosmos to fikcja?