Australia: Inwazja meduz w Australii. Poparzyły tysiące osób, urlop w Queensland odpada

Władze australijskiego stanu Queensland zostały zmuszone do zamknięcia najpopularniejszych kąpielisk. Wszystko z powodu ogromnej liczby meduz wyrzuconych na plaże.

Ponad 2,6 tys. osób wymagało pomocy lekarza (update news 15.01.2019: Ponad 3,5 tys. osób wymagało pomocy lekarza). Plażowicze w Queensland w Australii zostali zaskoczeni przez rzeszę żeglarzy portugalskich, które niespodziewanie pojawiły się w morzu przy samym brzegu lub zostały wyrzucone na piasek.

Meduza zwana także żywłogą ma bardzo silne toksyny. Zwykle kontakt z nią kończy się jedynie bolesnym poparzeniem, jednak w niektórych przypadkach w Queensland wywołał u poszkodowanych wstrząs anafilaktyczny, który może prowadzić do śmierci.

Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Nigdy. To kwestia indywidualna, ale reakcja organizmu niektórych poparzonych była bardzo poważna – powiedział w rozmowie z “Guardianem” Jeremy Sturges, oficer dyżurny Surf Life.

Sturges i lokalne media mówią wręcz o epidemii. W ubiegłym tygodniu odnotowano około 13 tys. poparzeń spowodowanych przez meduzy. To trzy razy więcej niż rok temu – informuje BBC.

Co spowodowało tę “inwazję”? Według naukowców przyczyniły się do tego niezwykle silne wiatry, które popchnęły żeglarze w kierunku brzegu. Ten gatunek meduzy nie kontroluje swojego ruchu – ma charakterystyczny, unoszący się na powierzchni wody pęcherz zakończony grzebieniem w kształcie żagla, służącym do przemieszczania się.

źródło: ( O2 )
Komentarz: Zobacz również tu, masakra: ( udn.com )