Zdrowie: Dieta śródziemnomorska bogata w tłuszcz jest zdrowsza

Choroba sercowo-naczyniowa jest jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Naukowcy szukają sposobów, aby temu zapobiec, a jedną z najlepszych opcji jest robienie tego poprzez dietę. W szczególności dieta śródziemnomorska, bogata w ryby i oliwę z oliwek. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii wykazali, że dieta śródziemnomorska jest jeszcze bardziej skuteczna w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym niż dieta niskotłuszczowa.

W wielu krajach choroba sercowo-naczyniowa jest najczęstszą przyczyną śmierci. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa stanie się jeszcze większym problemem, ale zdrowy styl życia może pomóc w zapobieganiu temu. Zazwyczaj lekarze zalecają swoim pacjentom, aby weszli w dietę niskotłuszczową, ponieważ udowodniono, że obniża ona poziom cholesterolu i poprawia ogólny stan zdrowia. Jednak naukowcy twierdzą obecnie, że dieta śródziemnomorska wzbogacona w produkty mleczne znacznie poprawi wyniki zdrowotne osób zagrożonych chorobą sercowo-naczyniową. Naukowcy zalecają wzmocnienie diety śródziemnomorskiej z dwóch do trzech serów nabiału każdego dnia.

Ten rodzaj diety ma wiele zalet zdrowotnych. Poprawia ciśnienie krwi, tętno, cholesterol, nastrój i funkcje poznawcze. Jest to jednak sprzeczne z powszechnie uznawanymi przekonaniami o tym, co faktycznie jest zdrowe, ponieważ jest bogate w tłuszcze. Mając na uwadze, że większość lekarzy zaleca dietę niskotłuszczową, nie jest właściwe spożywanie diety bogatej w tłuszcze, poszukującej korzyści dla zdrowia. Jednak naukowcy na całym świecie uważają, że dieta śródziemnomorska jest jednym z najzdrowszych sposobów jedzenia w ogóle. Dieta śródziemnomorska opiera się na oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia, owocach, warzywach, orzechach, nasionach, roślinach strączkowych, pełnoziarnistym pieczywie, pastach i zbożach, odrobinie ryb i czerwonego wina. Tymczasem czerwone mięso, słodka i przetworzona żywność są rzadkością w diecie śródziemnomorskiej.

Naukowcy twierdzą, że dieta powinna być dostosowana do konkretnego regionu – nie wszyscy żyją wokół Morza Śródziemnego. Na przykład, Australijczycy potrzebują więcej wapnia, aby chronić się przed osteoporozą. Alexandra Wade, jedna z autorek badania, powiedziała: “W Australii kobiety w wieku do 50 lat – i mężczyźni w wieku do 70 lat – powinni spożywać 1000 mg dziennie wapnia i 1300mg później, czyli około 3,5. a 4,5 służy dziennie “. Wzmacnia dietę śródziemnomorską, umożliwiając zaspokojenie tych potrzeb.

Ale najlepszą rzeczą w diecie śródziemnomorskiej jest to, że jest naprawdę pyszna. Ludzie chcą jeść zdrowo, ale chcą też być zaskoczeni swoim jedzeniem. Chcą emocji i kolorów. A dieta śródziemnomorska naprawdę to zapewnia.

źródło: University of South Australia