Australia/Sydney: Opal Tower, jak mogłaby powstać rysa w nowym budynku?

W poniedziałek, w Wigilię, setki ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w 38-piętrowym wieżowcu w Sydney w Australii, kiedy w jego ścianie znaleziono pęknięcie.

Władze odkryły później podział na ścianie wsporczej na 10 piętrze budynku. Inżynierowie oszacowali, że część budynków przesunęła się o maksymalnie 2 mm.

Chociaż nikt nie był ranny, Australijczycy byli zszokowani winą w nowo wybudowanej Opal Tower w Sydney’s Olympic Park.

Błyszczący wieżowiec mieścił mieszkania sprzedane w milionach dolarów, a deweloper i budowniczy są dobrze znani w branży.

Konstrukcja i konstrukcja wieży została zakwestionowana, podobnie jak standardy w szerszym australijskim przemyśle budowlanym.

Zarówno budowniczy wieży, jak i deweloper bronili konstrukcji twierdząc, że tymczasowe przeniesienie było tylko środkiem zapobiegawczym, podczas gdy naprawy są przeprowadzane, a wieża pozostaje “strukturalnie dobra”.

Co wiemy o pęknięciu?

Po tym, jak wrócili po ewakuacji w poniedziałek, mieszkańcy zostali zmuszeni do wyprowadzenia się w piątek po raz drugi , ponieważ śledczy wdrapali się, by znaleźć przyczynę winy.

Australia – Residents Opal Tower in Sydney

Konstruktor wieży, Icon Construction, powiedział, że budynek jest bezpieczny, a zakłóceniem było po prostu umożliwienie przeprowadzenia dochodzeń i napraw tak szybko, jak to możliwe.

Firma zidentyfikowała pęknięcie w prefabrykowanym panelu betonowym. Panel ten był częścią łańcucha innych paneli w całym budynku, dzięki czemu 51 jednostek 392 wieży nie nadaje się do zamieszkania.

Zdjęcia w mediach społecznościowych pokazały uszkodzenia budynku, z rozpadającymi się ścianami, luźnym tynkiem i zakleszczonymi drzwiami.

  • Kruszenie nowych domów z powodu słabej zaprawy “
  • Ogromny ślad węglowy betonu

Jednak firma inżynieryjna WSP prowadząca dochodzenie nie określiła, dlaczego panel pękł.

“Przyczyny niepowodzenia w tej chwili nie są znane” – powiedział w czwartek Guy Templeton z WSP.

Co robią teraz badacze?

Templeton powiedział, że inżynierowie “pracują przez całą dobę”, aby zbadać i naprawić witrynę.

Rząd Nowej Południowej Walii uruchomił także własną sondę, kierowaną przez dziekanów dwóch szkół inżynieryjnych z uniwersytetów w Sydney.

Jeden z nich, prof. Mark Hoffman z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, powiedział BBC, że śledztwo skupi się na betonowych płytach, które zostały wykonane poza terenem zakładu.

Można je znaleźć w 16 innych miejscach w całym budynku i zostały zainstalowane do budowy balkonowych wnęk w budynku, powiedział.

Opisał wadę jako “zupełnie niezwyczajną”, zauważając, że australijski przemysł budowlany był “światowej sławy” i regulowany za pomocą kodów państwowych i państwowych.

Co to mówi o branży?

Jednak inni eksperci twierdzą, że zabrakło egzekwowania tych przepisów.

W lutym w raporcie zleconym przez rząd stwierdzono “częstość występowania poważnych nieprawidłowości w zakresie zgodności w niedawno wybudowanych budynkach”.

  • Jakie są zasady brytyjskie dotyczące budowy drapaczy chmur?
  • Problem z wiatrem wieżowca

Raport Shergold-Weir został zlecony w odpowiedzi na tragedię w Grenfell Tower w Wielkiej Brytanii , i był zjadliwy w swojej ocenie. W szczególności określiła brak nadzoru w branży i zauważyła, że ​​”osoby zaangażowane w budowę wieżowców pozostawiono w dużej mierze własnym urządzeniom”.

Prof. Bill Randolph z University of NSW powiedział BBC, że prywatny proces certyfikacji w branży – dzięki któremu programiści mogą wybrać własny certyfikat – jest “bardzo wadliwy”.

“W dużym budynku … żadne podpisanie ostatecznego certyfikatu naprawdę nie miałoby pojęcia o szczegółach tego, co się działo”, powiedział BBC. “Podwykonawcy … wylogowują się z własnej pracy i przekazują ją kolejnej osobie w łańcuchu”.

Mówił też o szybkim tempie, w jakim powstały wysokie budynki w Sydney.

Inżynierowie Australia, profesjonalna organizacja reprezentująca branżę, określiła również proces zatwierdzania jako “nadrzędny problem”.

“[Odbieramy] od naszych członków, że osoby podpisujące się często nie mają kwalifikacji ani doświadczenia, aby być w stanie dokonać świadomego osądu” – powiedział rzecznik Brent Jackson.

Podczas gdy przyczyny wad konstrukcyjnych Opal Tower są wciąż nieznane, obawy o certyfikację były powszechne w całej branży, powiedział. (źródło: BBC )