Indonezja: Tsunami w Indonezji, ratujcie ludzi – 875 ranne, a zgineło tragicznie 225 osób

Co najmniej 225 osoby zginęły, 875 zostały ranne, a 31 zaginęło w wyniku fal tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża wokół Cieśniny Sundajskiej między wyspami Jawa i Sumatra w Indonezji – podała w niedzielę agencja ds. zwalczania skutków katastrof w tym kraju.Liczba ofiar stale rośnie. Wcześniejszy bilans mówił o 168 ofiarach śmiertelnych, 745 rannych i 30 zaginionych.

Prawdopodobną przyczyną tsunami były wstrząsy dna morskiego po piątkowej erupcji wulkanu Anak Krakatau. Słup popiołu wzniósł się wówczas na wysokość 400 metrów. Władze ostrzegły, że nikt nie powinien zbliżać się do wulkanu na odległość mniejszą niż dwa kilometry.

Tsunami uderzyło ok. godz. 21.30 czasu lokalnego w sobotę (godz. 15.30 w Polsce). Według komunikatu indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMGK) fale tsunami uderzyły w wybrzeża cieśniny Sund, w tym na plaże w rejonie Pandeglang, Serang i Lampung w prowincji Banten na zachodnim krańcu wyspy Jawa. Są wśród nich kurorty bardzo popularne wśród zagranicznych turystów. Pierwszej pomocy poszkodowanym udziela policja.

źródło: RadioParrot.Com RadioZET.pl/PAP/DG