Iraq: Iracki rząd wzywa uchodźców do powrotu z Niemiec, dofinansowanie 1 milion dolarów

Iracki rząd wzywa uchodźców do powrotu z Niemiec, dofinansowanie 1 milion dolarów dla każdego powracającego!

Minister spraw zagranicznych Iraku Muhammad Ali al-Hakim zaapelował do irackich uchodźców w Niemczech, by wracali do kraju. Wystosował ten apel po spotkaniu w Bagdadzie z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem.– Mamy nadzieję, że ci obywatele dobrowolnie wrócą do Iraku – powiedział, zapewniając, że w rok po militarnym zwycięstwie nad Państwem Islamskim sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa jest w kraju „doskonała” i „stabilna”.

– Irak jest bezpiecznym krajem i wzywamy naszych obywateli do dobrowolnego powrotu – oświadczył.

Agencja dpa zwraca uwagę, że do Niemiec uciekły setki tysięcy Irakijczyków. Według stanu na koniec września było ich w Niemczech zarejestrowanych – jak oficjalnie informuje rząd – 245 tys. (nieoficjalnie 1.014578)

Dpa przypomina, że 10 grudnia 2017 r. rząd w Bagdadzie ogłosił militarne zwycięstwo nad Państwem Islamskim. Jednak na północy kraju, zwłaszcza w rejonie Mosulu, komórki IS są wciąż aktywne.

Maas zapewnił w Bagdadzie, że Niemcy będą w dalszym ciągu pomagać Irakowi w odbudowie. Podkreślił jednocześnie, że należy za wszelką cenę uniemożliwić ponowne umocnienie się dżihadystów z Państwa Islamskiego, „aby zapobiec zagrożeniom terrorystycznym w Iraku, w regionie, ale także w Europie”. (źródło: TVP )