Regionalne: Dla emerytów i rencistów. W 2019 r. planowana waloryzacja świadczeń

Polskie rodziny oczekiwały wsparcia, tak się stało, w centrum działań polityki społecznej znalazła się polityka rodzinna – powiedziała w czwartek minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska na konferencji podsumowującej ostatnie trzy lata prac resortu.– Poprzedni okres to był czas oczekiwania przez polskie rodziny na taką politykę społeczną, która będzie istotnym wsparciem dla polskich rodzin. Myślę, że tak się stało. W centrum działań polityki społecznej znalazła się polityka rodzinna i program „Rodzina 500 plus” – powiedziała minister. – Nasza praca dla Polski, to praca dla polskich rodzin – podkreśliła.

Program dla seniorów

– Proponujemy szereg programów dla seniorów, przywróciliśmy wiek emerytalny, podnieśliśmy najniższe emerytury – powiedziała minister.

– Niemal pół miliona osób skorzystało z przywróconego wieku emerytalnego. Ale podkreślam, nie ma obowiązku przejścia na emeryturę w wieku 60 i 65 lat, to minimalny wiek i Polacy mądrze tym zarządzają. Idą na emeryturę w momencie, który ich zdaniem jest najwłaściwszy – wskazała.

Minister przypomniała, że w 2019 r. planowany jest nowy mechanizm waloryzacji rent i emerytur, wzrost minimalnych emerytur i rent do 1100 zł, a najmniejsza waloryzacja będzie na poziomie 70 zł. Rafalska podniosła, że planowana jest m.in. nowa odsłona programu „Senior plus”, służącego rozbudowie sieci dziennych domów opieki i klubów dla osób starszych.

Wymieniła także program „Opieka 75 plus”, którego celem jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych.

Ograniczenie biedy

Minister Rafalska odniosła się również do redukcji ubóstwa w Polsce.

– Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród Polaków, szczególnie ubóstwo dzieci, rodzin wielodzietnych – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Dodała, że w ciągu trzech lat działalności resortu znacząco poprawiła się sytuacja rodzin samotnie wychowujących dzieci i rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Jak zaznaczyła, potwierdzają to m.in. dane Głównego Urzędu Statystycznego i oceny unijne.

Rafalska dodała, że tym samym pierwszy cel socjalny został osiągnięty i „dzisiaj wiele rodzin nie wyobraża sobie, jak by to było, gdyby nie było »500 plus«”. Podkreśliła, że program stanowi pomoc dla ponad 54 proc. polskich dzieci do 18. roku życia.

– Są tacy, którzy mówią, że ten cel prodzietnościowy, który przyświecał nam, gdy wprowadzaliśmy program „500 plus”, nie jest realizowany. Otóż, proszę państwa, w 2017 r. urodziło się ponad 400 tys. dzieci, to wzrost o 20 tys. Pobiliśmy tym samym nawet bardzo wysokie prognozy zakładane przez Główny Urząd Statystyczny, czy nawet to, co było zawarte w ocenie skutków regulacji naszej „pięćsetkowej” ustawy – powiedziała Rafalska.

Dodała, że w tym roku liczba urodzeń nie jest tak imponująca, jak to było w roku 2017. Zaznaczyła jednak, że w 2018 r. „liczba kobiet w wieku prokreacyjnym, a więc tych kobiet, które decydują się na rodzicielstwo, spadła o 105 tys. Mówię tu o kobietach w grupie wiekowej 20-39 lat, bo w tej grupie wiekowej rodzi się 94 proc. dzieci” – powiedziała.

Program „Dobry start”

– Wprowadzony w tym roku program „Dobry start”, czyli wyprawka szkolna, mocno się wpisał w naszą politykę prorodzinną – powiedziała Rafalska.

– Jeżeli chcemy poprawić dzietność rodzin, to nie tylko transfer świadczeń rodzinnych jest istotny, ale też całe otoczenie, które pozwala rodzinom na godzenie obowiązków zawodowych i opiekuńczych – tu mamy program „Maluch plus”. Ten „plus” jest istotny, bo w 2018 r. i w 2019 r. wydatki na ten program wzrosły trzykrotnie, z 150 mln do 450 mln zł – powiedziała minister.

Rafalska przypomniała, że wprowadzono przepisy ułatwiające zakładanie żłobków. Podała, że w ciągu trzech lat tzw. wskaźnik użłobkowienia, czyli odsetek dzieci objętych opieką żłobkową, wzrośnie do ponad 19 proc.

Wsparcie dla samotnych rodziców

Minister odniosła się również do wsparcia rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci. Jak powiedziała, w ciągu trzech lat działalności resortu wydatki związane ze świadczeniami dla samotnych rodziców wzrosły trzykrotnie.

– Chcemy wesprzeć rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci, ale przy okazji chciałam powiedzieć, że nakłady na samotnych rodziców w 2015 wyniosły 2,45 mld zł, w 2017 roku wszystkie wydatki związane ze świadczeniami adresowanymi do samotnych rodziców – głównie samotnych mam – wzrosły trzykrotnie i są na poziomie 7 mld zł – powiedziała Rafalska.

Szefowa MRPiPS przypomniała, że od 1 stycznia będzie obowiązywał tzw. solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych.  (źródło: PAP )