Global: Zniesienie blokady geograficznej w internecie, eZakupy

Wchodzą w życie przepisy likwidujące blokadę geograficzną, która powodowała utrudnienia w handlu w sieci. Zakupy w Internecie mają być łatwiejsze i tańsze. Sprzedawcy często zawyżali marże albo ograniczali oferty w zależności od kraju. System lokalizował bowiem kupującego po adresie IP komputera lub numerze karty kredytowej.Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip podkreślił w wywiadzie dla Polskiego Radia, że przeprowadzone badanie wykazało, jak bardzo zmiany są konieczne.

– Blokada geograficzna w Internecie w Unii przyprawia o ból głowy. To kłóci się z zasadami jednolitego rynku, jeśli tylko jedna trzecia konsumentów mogła do tej pory z sukcesem dokonać zakupów w Internecie. To jest po prostu dyskryminacja ze względu na narodowość, skoro podczas transakcji bierze się pod uwagę miejsce wydania karty kredytowej – powiedział wiceszef KE o zniesieniu blokady geograficznej w Internecie.

Andrus Ansip wyraził nadzieję, że przepisy, które dziś wchodzą w życie, wpłyną korzystnie na handel w Internecie w wielu krajach, także w Polsce.

– Tylko 10 procent polskich firm sprzedaje swoje towary w Internecie do innych krajów, średnia w Unii Europejskiej to 9 procent. Można powiedzieć, że Polska radzi sobie trochę lepiej niż reszta Europy, ale tylko 16 procent Polaków kupuje coś w sklepie internetowym z innego kraju – powiedział Ansip. Dodał, że w Unii Europejskiej średnio 19 procent osób decyduje się na zakupy w Internecie w innym państwie członkowskim.

Wiceprzewodniczący Komisji zaznaczył, że nowe przepisy nie obejmują usług audiowizualnych świadczonych drogą elektroniczną, takich jak muzyka, gry czy filmy.

Teraz Komisja oczekuje, że wszystkie kraje wdrożą szybko unijne przepisy, które dziś wchodzą w życie, i zapewnią, że będą one skutecznie egzekwowane. To wiąże się z wyznaczeniem organu w każdym państwie członkowskim, który będzie służył konsumentom praktyczną pomocą. (źródło: )