UE: Opowiadamy się za wprowadzeniem sankcji wobec Rosji !

Opowiadamy się za wprowadzeniem sankcji wobec Rosji – powiedział w programie „Minęła 9” minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem potrzeba „reakcji zdecydowanej”. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył również, że „na razie mamy jednolite stanowisko UE (…) potępiające agresję Rosji”.Szef polskiej dyplomacji uda się w piątek do Kijowa z dwudniową wizytą. – Odbędzie się ona w nowym kontekście, po kryzysie i agresji Rosji – powiedział. Oznajmił, że będzie poruszony również temat relacji między naszymi państwami.

Redaktor prowadzący program przypomniał słowa Petra Poroszenki, który zaapelował do państw NATO o wysłanie swoich okrętów wojennych na Morze Azowskie.

– Rozumiemy ten apel i trudną sytuację Ukrainy. Popieramy stanowisko Ukraińskie. Trzeba reakcji zdecydowanej – powiedział Czaputowicz.

– Opowiadamy się za wprowadzeniem sankcji wobec Rosji. Nie zawsze ten apel dociera do naszych partnerów – wskazał szef MSZ. Podkreślił, że „na razie mamy jednolite stanowisko UE (…) potępiające agresję Rosji”.

Minister zauważył, że „Ukraina wymaga wsparcia”. – Tego wsparcia chcemy udzielać w miarę naszych możliwości – zapewnił i dodał, że Polska należy „do głównych obrońców integralności terytorialnej Ukrainy”.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że „Rosja jest zdecydowana w kontynuowaniu łamania prawa międzynarodowego”. Jego zdaniem „może to być wynik niezbyt ostrej reakcji państw zachodu”.

Minister spraw zagranicznych powiedział również, że Polska „opowiada się za wstrzymaniem realizacji inicjatywy Nord Stream 2, która prowadzi do dostarczenia środków finansowych Rosji.

– Te środki nie są wykorzystywane na rozwój społeczny Rosji, ale właśnie na zbrojenie – zauważył.

– Mamy nadzieję, że dojdzie do głębszej refleksji państw, które promują takie działania gospodarcze jak Nord Stream 2 – powiedział. Podkreślił jednocześnie, że „te państwa raczej opowiadają się za nie wprowadzeniem nowych sankcji (wobec Rosji)”.
br> Zdaniem Czaputowicza „jest to dość niepokojące”, bowiem te państwa nijako „przymykają oko na łamanie prawa międzynarodowego”.

Redaktor prowadzący program przypomniał wypowiedź świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że po Gruzji i Ukrainie może przyjść czas na Polskę. – Jest to znamienna wypowiedź, w której jest pewna logika – oznajmił szef polskiej dyplomacji.

–PiS podjął odpowiednie działania dla zapewnienia bezpieczeństwa Polski, powstrzymania Rosji. Chodzi tu przede wszystkim o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, o zwiększenie obecności wojsk sojuszniczych m.in. w Polsce – podkreślił.

Jacek Czaputowicz poinformował, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO oraz spotkanie OBWE w formule ministerialnej. – Na pewno Ukraina będzie głównym tematem rozmów – oznajmił.

(źródło: