Global ARMY: NATO wzywa Rosję do natychmiastowego zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia załogi

NATO wzywa Rosję do natychmiastowego zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia ich załogi – oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. – Możemy spodziewać się, że załoga stanie się w którymś momencie przedmiotem kompromisu. Natomiast okręty, podejrzewam, Ukraina musi spisać na straty – ocenił w TVP info Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji Pułaskiego.Jens Stoltenberg wezwał Rosję do zwrotu okrętów i uwolnienia ich załogi po spotkaniu ambasadorów państw NATO-wskich z ambasadorem Ukrainy. O specjalną naradę prosił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. To reakcja na niedzielną akcję rosyjskich sił specjalnych, które ostrzelały i zajęły dwa ukraińskie opancerzone kutry i holownik.

Йенс Столтенберг зробив величезний внесок у співпраці з країнами-амбасадрами країн-членів НАТО. Про спеченну нараду просил президент України Петро Порошенко. Щоб реагувати на незалежну акцію російських спецназівників, які випали і заїжджали на українські окупності людей та людей.

Sekretarz generalny NATO poinformował, że wszyscy sojusznicy wyrazili poparcie dla Ukrainy.

– Nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły wojskowej wobec ukraińskich okrętów i załogi. Dlatego wzywamy Rosję do natychmiastowego ich uwolnienia – powiedział Jens Stoltenberg.

Szef Sojuszu uważa, że ostatnie wydarzenia na Morzu Azowskim wpisują się w strategię działania Rosji.

– Ten incydent przypomina nam, że od ponad czterech lat toczy się wojna na Ukrainie. Stanowisko sojuszników było spójne od 2014 r. Potępiliśmy działania Rosji, aneksję Krymu i rosyjską agresję na wschodzie Ukrainy – dodał.

Szef Sojuszu powiedział również, że Rosja musi zrozumieć, iż jej działania niosą za sobą konsekwencje. Ale nie odpowiedział na pytanie, czy możliwe są jakieś konkretne działania Sojuszu na wypadek eskalacji konfliktu.

Stoltenberg zapewnił, że NATO monitoruje sytuację, przypomniał wcześniejsze sankcje dyplomatyczne i gospodarcze nałożone przez kraje członkowskie na Rosję i dodał, że Sojusz pomaga w modernizacji ukraińskich sił zbrojnych. (źródło:  )