Germany: Zdjęcie Hitlera przytulającego żydowską dziewczynkę na aukcji

Hitler miał być świadomy żydowskiego pochodzenia Rosy Bernile Nienau. Nabywca fotografii pozostaje anonimowy. W przeszłości dom aukcyjny w Maryland wystawiał na licytacje również inne przedmioty związane z Hitlerem.

Anonimowy nabywca kupił propagandowe zdjęcie nazistowskiego przywódcy obejmującego 6-letnią Rosę Bernile Nienau, której babcia była Żydówką. Rosa zmarła w 1943 roku na polio. Zdjęcie jest czarno-białe. Zostało wykonane w 1933 roku przez Heinricha Hoffmanna. Na fotografii widać uśmiechniętego Adolfa Hitlera, który przytula dziewczynkę. Jak podaje „The Washington Post”, zdjęcie było wykorzystywane do celów propagandowych, by przedstawić nazistowskiego przywódcę jako życzliwą postać. Na aukcji w Maryland zostało sprzedane za 11,520 dolarów. Dom aukcyjny zapewnił, że z przeprowadzonych analiz wynika, że Hitler zdawał sobie sprawę z żydowskiego pochodzenia dziewczynki.

Dom aukcyjny w Maryland w Stanach Zjednoczonych sprzedawał już w przeszłości przedmioty związane z Hitlerem. W lutym 2017 roku telefon, z którego korzystał kupiono za 243 tys. dolarów. Urządzenie to było używane m.in. w kwaterze głównej nazistowskiego przywódcy. Należąca do Hitlera porcelanowa figurka przedstawiająca psa została sprzedana z kolei za 24,300 dolarów. (źródło: WPROST )