Izrael/Jerozolima: Dowódca IDF twierdzi, że Izrael staje się nazistowskimi Niemcami, odmawia wycofania się

Ustępujący szef IDF podwoił swoje bardzo kontrowersyjne uwagi, porównując współczesny Izrael z nazistowskimi Niemcami z lat 30. XX wieku.

Jerozolima – W ubiegłym roku, komentarz najwyższego izraelskiego generała podczas dorocznego rocznicowego przemówienia na temat *Holokaustu wywołał kontrowersje, gdy porównał atmosferę współczesnego Izraela do nazistowskich Niemiec w latach trzydziestych.

Wyróżnione zdjęcie: generał dywizji Yair Golan , zastępca szefa sztabu armii izraelskiej (źródło: TheFreeThoughtProject.com)

Jerozolima – W ubiegłym roku, komentarz najwyższego izraelskiego generała podczas dorocznego rocznicowego przemówienia na temat Holokaustu wywołał kontrowersje, gdy porównał atmosferę współczesnego Izraela do nazistowskich Niemiec w latach trzydziestych.

“Jeśli jest coś, co przeraża mnie w pamięci o Holokauście, to rozeznanie w procesach wywołujących mdłości, które miały miejsce w Europie w ogóle, a w Niemczech dokładnie wtedy, 70, 80 i 90 lat temu, i widząc ich dowód wśród nich nam w 2016 roku “, powiedział zastępca szefa sztabu armii izraelskiejgenerał dywizji Yair Golan .

Teraz odchodzący zastępca dowódcy IDF podwoił swoje uwagi, aw wywiadzie w tym tygodniu obronił swoje kontrowersyjne wystąpienie.

Jak donosi Times of Israel, Golan, przemawiając w nowym wywiadzie wideo wyprodukowanym przez wojsko, powiedział, że “nie zdawał sobie sprawy, że to pójdzie w bardzo polityczne miejsce, w którym się znalazł”, ale dodał, że “nie przyjmuje uwagi. “

Golan zauważył, że Izrael – “jako światło dla narodów” – ma obowiązek utrzymywania “moralnej wyższości”.

“Moralność jest porównana do ciebie. Porównujesz do swoich standardów, a nie do tych wokół ciebie.Wokół [Izraela] są mordercy, którzy nie wahają się zabijać nawzajem w ilościach wywołujących strach.To nie powinno dać nam wytchnienia “- powiedział.

“W tej kwestii nie powinniśmy się ograniczać” – dodał Golan.

Reakcja izraelskich twardogłowych na komentarze Golana podkreślała głębokie podziały w izraelskim społeczeństwie na temat tego, co jest jednym z najbardziej uroczystych dni w kraju.

Nacjonalistyczny przywódca żydowskiej partii wewnętrznej i izraelski minister edukacji Naftali Bennett wezwali Golana do zrewidowania swoich komentarzy lub do porównania żołnierzy izraelskich z nazistami. Jednak, pomimo sprzeciwu, odmówił i wytrzymał przez ponad rok.

Niestety, Bennett nie rozumie, że to dokładnie to, co mjg Gen. Golan sugerował w 2016 roku, gdy błagał rządzących, aby “gruntownie przemyśleli, jak my, tu i teraz, zachowujemy się wobec drugiego”.

“Holocaust, moim zdaniem, musi doprowadzić nas do głębokiej refleksji nad naturą człowieka” – powiedział Golan. “Musi doprowadzić nas do pewnych poszukiwań duszy co do odpowiedzialności przywództwa i jakości naszego społeczeństwa. To musi nas doprowadzić do fundamentalnej przemyślenia, jak my, tu i teraz, zachowujemy się wobec drugiego. “

“Nie ma nic prostszego i prostszego niż strach i groźby. Nie ma nic prostszego i łatwiejszego niż zachowywanie się jak bestie, stając się moralnie skorumpowanym i świętym. “

“W Dzień Pamięci o Holokauście, warto zastanowić się nad naszą zdolnością wykorzenienia pierwszych oznak nietolerancji, przemocy i samozniszczenia, które pojawiają się na drodze do degradacji moralnej” – powiedział Golan.

Podczas swojego pierwszego wystąpienia Golan nawiązał do incydentu w Hebronie, w którym żołnierz IDF został sfilmowany, wykonując już obezwładnionego palestyńskiego napastnika, który leżał na ziemi bezbronny.

Żołnierz, o którym mowa, sierż. Elor Azaria został aresztowany i oskarżony o zabójstwo przez trybunał wojskowy za zabójstwo – posunięcie, które spotkało się z okrutną opozycją syjonistów, którzy twierdzą, że bezczelna egzekucja była w jakiś sposób uzasadniona.

Rzymianie oskarżali wojsko o porzucenie żołnierza, oskarżając go o zabójstwo, a sondaże wykazały, że większość żydowskich Izraelczyków podzielała ten sentyment. Wielu izraelskich Żydów także otwarcie sprzeciwia się równym prawom jednej piątej z 8 milionów obywateli tego kraju, którzy są Arabami – którzy z kolei coraz bardziej są wyobcowani z żydowskiego państwa, zgodnie z AP.

Premier Benjamin Netanjahu nazwał swojego ministra obrony, Mosze Yaalona , po przemówieniu Golana, by wyrazić niezadowolenie, według dziennika The Haaretz.

Izraelskie wojsko wydało wówczas wyjaśnienie, twierdząc, że Golan nie zamierza porównywać Izraela i jego armii do “okropności” nazistowskich Niemiec.

“Jest to absurdalne i bezpodstawne porównanie, którego nigdy by nie zrobił i nigdy nie miał zamiaru krytykować rządu izraelskiego” – powiedział izraelskie wojsko.

Bez względu na to, jak izraelski rząd wymienił słowa Golana lub zmusił go do zniesienia jego komentarzy, wyraźnie ujawniają one poważną obawę o coraz bardziej bezdusznym sposobie traktowania Palestyńczyków i o ścieżce, którą te działania ostatecznie doprowadzą do upadku społeczeństwa izraelskiego.

Mając takie uzasadnienie i logikę, Golan powiedział, że był zaskoczony, że przywódcy polityczni i duża część populacji zareagowała tak, jak oni.

“Myślałem, że mówię rzeczy, które były jasne, że każda rozsądna osoba powie:” Hej, powiedział, co trzeba powiedzieć “. Nie sądziłem, że mówię coś, co było rażąco kontrowersyjne “- powiedział.

Jak donosi Times of Israel, wymowny w języku hebrajskim i angielskim, Golan posiada tytuł magistra na Uniwersytecie Harvarda. Został ranny, ale nadal dowodził podczas strzelaniny z bojownikami Hezbollahu w 1997 roku i jest cenionym oficerem w IDF, zajmując szereg czołowych pozycji w swojej 37-letniej karierze.

Od ISIS po Amerykę państwo jest w stanie przekonać swoich egzekutorów do popełnienia okropnych czynów w ich imieniu – cały czas ich poddani dopingują go jako patriotyzm. Pomimo poświęcenia Golana dla IDF, wciąż jest w stanie dostrzec potencjał takiego zniszczenia i jego słowa powinny być rozważane przez wszystkie kraje.

Na przestrzeni dziejów bardzo małe grupy ludzi były w stanie przekonać bardzo duże grupy ludzi do przeprowadzania złych i niemoralnych aktów morderstw i nadużyć. Czas to zatrzymać.

Podczas gdy obywatele biją się nawzajem nad głupimi sprawami prawicy kontra lewy lub islamu przeciwko chrześcijaństwu, ci na górze stają się bogatsi, silniejsi i bardziej tyrańscy.

Rasa nas rozłączyła, religia nas oddzieliła, polityka podzieliła nas, a bogactwo nas sklasyfikowało.Nadszedł czas, aby rozbić ten paradygmat i zobaczyć siebie jako ludzi – nie flagi, krzyże czy klasy.Jeśli tego nie zrobimy, krótki czas ludzkości na tej planecie nieuchronnie doprowadzi do gwałtownego końca. 

Edit/Lang PL: Joseph Robert Kozubek / Studio Warsaw RadioParrot.com