Polska: przeznaczamy znacząco więcej pieniędzy na wsparcie domów seniora

Przeznaczamy znacząco więcej środków na wsparcie domów seniora – powiedział w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Medycznym Bonifratrów. Miarą człowieczeństwa jest to, jak opiekujemy się osobami starszymi – stwierdził.

“Matka Teresa z Kalkuty mawiała, że to, jak się opiekujemy osobami starszymi jest miarą naszego człowieczeństwa. I tak właśnie patrzymy na tę sprawę” – powiedział szef rządu po poniedziałkowym spotkaniu z pensjonariuszami domu seniora w Centrum Medycznym Bonifratrów.

Wskazał jednocześnie, że “oczywiście pięknie jest, gdy może funkcjonować rodzina wielopokoleniowa – kiedy dzieci i wnuki mogą opiekować się osobami starszymi”, ale – jak dodał – nie zawsze jest to możliwe. “Nie zawsze tak jest w życiu, wiemy, że różnie się układa” – zauważył premier Morawiecki.

“Dlatego w naszym dzisiejszym cywilizowanym świecie, w standardach europejskich, w jakich chcemy się poruszać i do których dążymy, jako nasz główny cel i nasze zadanie, w to miejsce wchodzi państwo i powinno wchodzić państwo” – wskazał premier, dziękując m.in. ojcom bonifratrom, zakonom i księżom, którzy zajmują się seniorami. “To piękne dzieło, które prowadzi kościół” – dodał.

Mateusz Morawiecki powiedział, że zna placówki prowadzone przez podmioty kościelne. “Wiem, jak wiele osoby starsze zawdzięczają siostrom zakonnym, księżom czy braciom. To są dzieła, które muszą być wspierane przez państwo. Dlatego my zdecydowaliśmy się przeznaczyć znacząco więcej środków na wsparcie domów seniora, klubów seniora, opieki nad osobami starszymi, domów opieki nad osobami starszymi, takimi jak ten” – wskazał.

“Chciałbym, żeby ta radość emanowała, żeby pojawiała się w oczach i na ustach wszystkich podopiecznych”

Podał, że jeszcze trzy, cztery lata temu było to 30 mln zł na placówki, które nazywa się umownie domami seniora. “Dzisiaj to już jest trzy razy więcej, a w przyszłym roku planujemy kolejne środki, zarówno na tworzenie nowych ośrodków, takich jak domy seniora. Ich utworzymy w tym roku około 300. To też wielokrotnie więcej niż kilka lat temu” – akcentował. Dodał, że “nie tylko na tworzenie, ale również na usługi socjalne, usługi rehabilitacyjne, które są bardzo potrzebne”.

“Tutaj panie powiedziały mi, czego najbardziej potrzebują w obszarze opieki medycznej, pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej, również wszelkiego rodzaju zajęć w domach seniora” – powiedział premier. Wskazał, że to są “zajęcia najróżniejsze – od pieczenia ciast poprzez zajęcia teatralne, ale również naukę obsługi internetu, komputera, po to, żeby mieć kontakt ze swoimi wnukami, swoimi dziećmi, w sposób częstszy, takim kanałami informacyjnymi, jakimi obecnie młodzież zwykle się posługuje” – zaznaczył.

Premier podziękował “wszystkim podopiecznym, którzy obdarzyli nas tutaj sporą porcją bardzo miłych słów”. “Ale ja wiem, jak im jest ciężko, jak ciężko ludziom, którzy odczuwają codziennie problemy, ból, ból po stracie bliskich, ale również ból fizyczny związany z wieloma chorobami. Dlatego – chcę to z całą mocą podkreślić – nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości, zrobi wszystko, żeby zwielokrotnić te wydatki, a już one będą za rok, za dwa pięciokrotnie wyższe niż trzy, cztery lata temu na domy seniora i domy, w których odbywa się tego typu opieka” – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że w takich miejscach może być też radość – “taka radość, jaką tutaj widziałem”. “Chciałbym, żeby ta radość emanowała, żeby pojawiała się w oczach i na ustach wszystkich podopiecznych, we wszystkich domach opieki, domach seniorów, domach spokojnej starości, tej trzeciej czy czwartej młodości, którą tutaj życzę, żeby wszyscy przeżywali, tej jesieni życia – bo tak ją nazywamy – oby była tak piękna jak jesień polska, dzisiejsza, ta tegoroczna – słoneczna, pełna piękna, kolorów, barw. Niech taka będzie jesień życia wszystkich naszych seniorów, naszych mam, naszych ojców, naszych dziadków, naszych babć” – powiedział.(źródło: PAP)

autorki: Dorota Stelmaszczyk, Danuta Starzyńska, Katarzyna Lechowicz-Dyl

dst/ dsr/ ktl/ mark/