Holandia: Poeldijk, dramat pracowników, traktowani jak bydło z przed 100 lat

Nocleg w wilgotnym namiocie, kąpiel w rzece, a na koniec spanie na paletach w magazynie – w takich warunkach żyli polscy pracownicy, zatrudnieni przez holenderską agencję pracy. Ta tłumaczy, że sytuacja “była incydentalna” i trwała krótko. Nasz rozmówca wyjaśnia, że spędził tam dwa tygodnie.

Film pokazujący skandaliczne warunki, w jakich żyli Polacy w miejscowości Poeldijk w Holandii pojawił się m.in. na Facebooku oraz w serwisie YouTube. 

Polacy w Holandii spali na paletach. “Warunki pierwsza klasa”

Na nagraniu widzimy magazyn z porozkładanymi na podłodze materacami, tuż obok wózków widłowych, skrzynek i kubłów na śmieci. Niektóre z materaców rozłożone zostały na drewnianych paletach. Na nagraniu można doliczyć się kilkunastu osób. – Taką mamy fajną lokację, Axidus (agencja pracy – red.) nam zapewnił. 15 godzin dziennie, a potem spanie w takich warunkach, warunki pierwsza klasa, jak w Marriotcie – ironizuje autor filmu. – Gorzej niż bydło – dodaje później.

Udało nam się porozmawiać z jednym z pracowników, którzy musiał spędzić w magazynie dwa tygodnie. – Wyjechałem na wakacje, chciałem sobie dorobić i pomóc finansowo rodzicom – mówi w rozmowie z Gazeta.pl 17-letni Szymon Nożewski. – Na początku było fajnie, pierwsze trzy dni mieszkaliśmy w hotelu w Rotterdamie, ale zostaliśmy wyrzuceni przez pokojówkę, bo Axidus nie opłacił nam dłuższego pobytu – opisuje.

 

źródło: GAZETA