Grecja: Tsipras i ulubieniec Trump na tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla

Photo: Eurokinissi

Premier Grecji i prezydent Stanów Zjednoczonych są faworytami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Premierzy Grecji i BJR Macedonii – Alexis Tsipras i Zoran Zaev – zostali już przyjęci z uznaniem za ich zgodę, która może od lat oznaczać zamkniętą kwestię dotyczącą nazwy “Macedonia”.

Niedzielne referendum w tej sprawie może mieć duże znaczenie dla Pokojowej Nagrody Nobla, szwedzka agencja Telegraph TT informuje o telegramie największych gazet w kraju.

W telegramie TT zatytułowanym “Trump i Tsipras: Ciężkie nazwiska na Pokojową Nagrodę” pojawia się pytanie, czy Pokojowa Nagroda Nobla zostanie ponownie przyznana prezydentowi USA, czy też powinien zostać ponownie poświęcony uwadze w niedawnym referendum.

“Poczucie prymatu (deja vu) jest jasne, gdy Donald Trump i premierzy Grecji i FYROM należą do faworytów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

We wrześniu 2017 r. Prezydent USA przemawiał do Trybunału ONZ i wysadził w powietrze “rakietę” – przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Ony. Kilka dni później kraj dyktatora oskarżył Stany Zjednoczone o wojnę i obiecał odpowiedzieć, rozbijając amerykańskie samoloty.

Zaledwie rok później Donald Trump i Kim Yong-Yun są wymienieni jako żołnierze sił pokojowych Nobla za ich wysiłki na rzecz zmniejszenia napięcia na Półwyspie Koreańskim.
Wsparcie dla Trumpa, który został piątym prezydentem USA, który otrzymał nagrodę, to między innymi w Norweskiej Partii Postępu (FPR).

“To, co się teraz dzieje, jest historyczne. Musimy, oczywiście, zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ten proces przyniósł dobre wyniki. Myślę, że możemy to zrobić, wysyłając wyraźny sygnał – i przyznając Trumpowi nagrodę pokojową “, powiedział MP Per-Willy Amundsen tego lata w Norwegian Broadcasting Corporation (NRK).

Zwycięzcy olimpijscy

Jednak w Norweskim Komitecie Noblowskim nie ma obecnie członka FRP. A zastrzeżenia między innymi są świetne.
Przyznanie Pokojowej Nagrody światowym liderom było w przeszłości krytykowane, gdy w 1973 r. Amerykańska sekretarz stanu Henry Kissinger i północno-wietnamski Li Tuck otrzymali nagrodę. Lub przywódca palestyński Jasser Arafat oraz minister spraw zagranicznych i premier Izraela Shimon Peres i Yitzhak Rabin w 1994 roku.
Jeśli jednak zwrócimy uwagę na zmniejszenie napięcia na Półwyspie Koreańskim, wówczas Komitet Olimpijski Północnego i Południowokoreańskiego będzie zaangażowany w ich współpracę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Phenianie. Lub nawet Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Referendum

W ubiegłym roku Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Międzynarodowej Kampanii ICAN na rzecz Eliminacji Broni Jądrowej oraz do kolumbijskiego prezydenta Juana Manuela Santosa w 2016 roku.
Wspomniany już jako wieloletni zwycięzca, Santos został uznany za niefortunny wybór, ponieważ zaledwie kilka dni później kolumbijscy mieszkańcy odmówili przeprowadzenia referendum w sprawie traktatu pokojowego, który uzgodnił z partyzantami Farca. Ale dostał Pokojową Nagrodę Nobla.
Nawet w tym roku Komitet Noblowski ma przed sobą referendum w ostatniej chwili, aby powiązać go z jednym z nominowanych do nagrody.
Premierzy Grecji i FYROM – Alexis Tsipras i Zoran Zaev – zostali już pochwaleni za ich zgodę, która kładzie kres długim impasom w sprawie nazwy BJRM. Niedzielne referendum może mieć wielkie znaczenie dla przyznania pokoju.

Uchodźcy

Wspomniano również o wielu byłych faworytach, takich jak rosyjscy działacze na rzecz praw człowieka Lundmilla Alexeyeva i Svetlana Gansushina oraz Memorial. Lub organizacje współpracujące z uchodźcami i ofiarami wojny, takie jak białe hełmy w Syrii i lekarze bez barier.
Norweski Instytut Badań nad Pokojem (PRIO) zawiera listę lekarzy, takich jak kongijski Dennis McEgue i Yazidi Nadia Mourand. Na szczycie WFP – Program żywnościowy ONZ “, mówi telegram szwedzkiej agencji TT.

źródło: Dikaiologitika

źródło: edit/Lang PL: Studio Warsaw Joseph Robert Kozubek, RadioParrot.Com