Chorwacja: ! Włosi wstrzymali produkcję w hucie stali ABS Sisak

Według potwierdzonych informacji, włoska grupa Danieli postanowiła w nieskończoność zamknąć swoje zakłady do produkcji stali w Sisak, miejmy nadzieję, że nie dłużej niż w czerwcu 2016 r. Wyjaśnili oni, że zamknięcie huty Sisak spowodowane jest wyjątkowo niekorzystnymi warunkami rynkowymi – niskie koszty konkurencyjne produkty z Ukrainy i Chin oraz mniejsza liczba zamówień

Sisak Oficjalne oświadczenie ze stalowni ABS Sisak

Oficjalna informacja prasowa została wydana przez CEO, Marco Clemente: “Ze względu na trudny okres na rynku, na którym obecnie stoją wszyscy europejscy producenci stali, ABS Sisak zdecydował się tymczasowo zawiesić produkcję, zaczynając od 1 grudnia do następnego kwartału, oraz to wszystko z powodu braku zamówień, plan zakłada wznowienie działalności, gdy tylko pozwolą na to warunki rynkowe, w celu zarządzania tą tymczasową sytuacją, w okresie przejściowym, zgodnie z prognozami dotyczącymi ponownego uruchomienia instalacji, firma Postanowiliśmy wysłać zarząd do naszej siedziby w Udine z zadaniem rozwijania projektów na przyszłość Firma chce kontynuować rozwój zakładu i produkcji, a zatem chce rozwijać silne partnerstwa na przyszłość, pomimo tego krytycznego okresu.
W tym momencie ABS Sisak nie zamierza sprzedawać roślin, a wszystkie jego decyzje są ukierunkowane na jak najlepsze zarządzanie procesem przejściowym. Dalsze dowody na to, że grupa Danieli wierzy w ABS Sisak, to fakt, że akcjonariusze znacznie podwyższyli kapitał zakładowy ABS Sisak kilka dni temu. Jednocześnie firma zdaje sobie sprawę, że niektóre z jej decyzji nie mogą mieć całkowicie pozytywnych konsekwencji na przyszłość, ale ciągle pracuje nad przygotowaniem do reprodukcji specjalnej stali, gdy pojawią się sprzyjające warunki. “

Niepewna przyszłość huty Sisak

Powstały pesymistyczne pogłoski, które przewidywały ten obrót wydarzeń kilka miesięcy temu.  Ukraina, ze względu na spory z Rosją, skierowała większość swoich wyrobów stalowych na rynek europejski, znacznie obniżając ceny.  Grupa Danieli była, podobnie jak większość firm europejskich, zmuszona do racjonalizacji kosztów produkcji, co między innymi doprowadziło do tymczasowej przerwy w produkcji w Chorwacji.

Jako pierwsi odczuli konsekwencje pracownicy z umowami na czas określony, których umowy nie zostały przedłużone.  Od 1 grudnia do połowy miesiąca przewiduje się, że umowy z 90% pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony zostaną rozwiązane. Dlatego w ciągu nieco ponad miesiąca dwieście osób straci pracę.

Wyrazili ubolewanie, że w Chorwacji nie ma mechanizmu podobnego do mechanizmu obowiązującego we Włoszech, gdzie w przypadku krótkiej przerwy w produkcji większość kosztów wynagrodzeń jest przejmowana przez rząd, a także w celu zachowania miejsc pracy. Thus they are forced to fire workers. W związku z tym są zmuszani do zwolnienia pracowników.

“ABS, jako odpowiedzialny właściciel, stara się zmniejszyć szkody poprzez redukcję kosztów, sytuacja nie jest dobra, ale nie zamierzamy sprzedać obiektu, zdecydowaliśmy również wycofać zarządzanie do Włoch, aby móc powrócić do Sisak, chcemy chronić kręgosłup firmy, abyśmy nie stracili ich na rynku pracy. “ said an unnamed Italian source. powiedział nienazwane włoskie źródło.

źródło: Chorwacja (e-Metallicus.com)

źródło: edit/Lang PL: Studio Warsaw Joseph Robert Kozubek, RadioParrot.Com