PGE chce uzyskać ok. 25 proc. udziału…

PGE chce uzyskać ok. 25 proc. udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030. PGE chce uzyskać ok. 25 proc. udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030 roku – poinformował Paweł Śliwa wiceprezes PGE na kongresie energetycznym we Wrocławiu.

“Aspiracją PGE jest uzyskanie ok. 25 proc. udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030 roku” – powiedział Śliwa.

Z prezentacji PGE wynika, że w 2015 roku ten udział wynosił 11 proc.

Wiceprezes dodał, że cel może być osiągnięty m.in. poprzez budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 1 tys. MW. Tempo realizacji oraz wybór technologii będą uzależnione od systemu wsparcia.

PGE szacuje, że potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w perspektywie 2030 roku wynosi do 8 GW.

“To może oznaczać, że morskie farmy wiatrowe będą mogły zaspokoić ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną” – powiedział Śliwa.

Spółka podała w prezentacji, że budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce, o mocy ok. 1 tys. MW, może się rozpocząć ok. 2023 r.

Wiceprezes Śliwa poinformował, że PGE chce też rozwijać się w obszarze farm wiatrowych na lądzie i w obszarze energetyki rozproszonej. Dodał, że spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie magazynowania energii.

Obecnie PGE EO zarządza 29 elektrowniami wodnymi przepływowymi, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi, 14 farmami wiatrowymi i jedną elektrownią słoneczną. Całkowita moc zainstalowana PGE w OZE wynosi 646 MW. (PAP Biznes)

pel/ asa/

reklama: OZE Polska