Polskie firmy należą do… umiędzynarodowionych na świecie

Polskie firmy należą do najbardziej umiędzynarodowionych na świecie, ale potrzebujemy jeszcze większej dynamiki wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce – powiedział w rozmowie z PAP wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.

“Polskie firmy należą do najbardziej umiędzynarodowionych na świecie, ale potrzebujemy jeszcze większej dynamiki wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce” – oświadczył Senger. Porównał sytuację polskiej gospodarki z Niemcami, gdzie średnioroczny portfel inwestycji zagranicznych to ok. 60-70 mld euro. „Rozwijając się tak dynamicznie, również dojdziemy do tego momentu” – ocenił.

Wiceszef PAIiH podkreślił, że polska gospodarka potrzebuje też umiędzynarodowienia kapitałowego w odniesieniu do firm prywatnych. “Potrzebna jest ekspansja nie tylko w zakresie sprzedaży na rynki zagraniczne, ale również w zakresie podejmowania joint venture na rynkach zagranicznych i na rynku polskim. Chodzi o to, aby polskie przedsiębiorstwa stawały się coraz bardziej umiędzynarodowione kapitałowo” – powiedział Senger. (PAP)

ktt/ pad/

edition: Joseph Robert Kozubek

Poniżej: Podcast: autor: PAP