20 odtajnionych tajemnic wojskowych USA

Projekt 1794

Pod koniec 2012 r. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych odtajniły zbiór dokumentów, w tym zapisy tajnego programu budowy radzieckiego samolotu typu bombowiec. Ambitny program o nazwie Projekt 1794 rozpoczął się w latach 50. XX wieku, a zespół inżynierów był odpowiedzialny za zbudowanie dysku w postaci pojazdu zdolnego do poruszania się z prędkością ponaddźwiękową na dużej wysokości.

Odtajnione dokumenty ujawniają plany osiągnięcia przez samolot maksymalnej prędkości Mach 4 (czterokrotność prędkości dźwięku) i wysokości 30 480. Szacowany koszt projektu wyniósł ponad 3 miliony USD, co w dzisiejszych dolarach wyniosłoby ponad 26 milionów USD. Projekt z 1794 r. Został odwołany w grudniu 1961 r. Po tym, jak testy zasugerowały, że konstrukcja latającego spodka była niestabilna aerodynamicznie i prawdopodobnie byłaby niekontrolowana przy dużych prędkościach (znacznie mniejszych prędkościach naddźwiękowych).

Projekt Iceworm

W latach 60. wojsko amerykańskie podjęło tajną misję zbudowania szeregu mobilnych miejsc wystrzeliwania rakiet jądrowych pod lodową pokrywą Grenlandii. Celem było umieszczenie rakiet średniego zasięgu wystarczająco blisko, aby osiągnąć cele w Związku Radzieckim.

Program został nazwany w ramach projektu Iceworm, ale aby udowodnić jego wykonalność, armia rozpoczęła projekt badawczy o nazwie „Camp Century” w 1960 roku. W tej formie inżynierowie zbudowali sieć podziemnych budynków i tuneli, w tym pokoi, kuchnia, pokój rekreacyjny, ambulatorium, laboratoria, pomieszczenia zaopatrzenia, centrum łączności i elektrownia jądrowa. Baza, która była utrzymywana w tajemnicy przed rządem duńskim, działała przez siedem lat. Program został anulowany w 1966 r., Gdy zmiana lodu stworzyła niestabilne warunki. Dziś zmiażdżone resztki projektu Iceworm Project są pochowane pod arktycznym śniegiem.

Projekt MK-ULTRA

Podczas zimnej wojny CIA zainicjowało projekt MK-ULTRA, tajny i nielegalny program badawczy dotyczący ludzi, mający na celu zbadanie potencjalnych systemów kontroli umysłu. Operatorzy programu zbadali wpływ hipnozy, czynników biologicznych i leków, takich jak LSD i barbiturany, na ludzi. Niektórzy historycy sugerują, że program został opracowany w celu opracowania systemu kontroli umysłu, który mógłby zostać wykorzystany do „zaprogramowania” mózgów potencjalnych zabójców.
W 1973 r. Ówczesny dyrektor CIA, Richard Helms, nakazał zniszczenie wszystkich dokumentów projektu MK-ULTRA, ale kilka lat później rozpoczęto formalne dochodzenie w sprawie programu. Projekt stał się podstawą kilku filmów, takich jak „Mandżurski kandydat” i „Ludzie, którzy gapią się na kozy”.

Obszar 51

Prawie żadne inne miejsce nie przyciągnęło tak dużej uwagi teoretyków spiskowych i entuzjastów UFO, jak Obszar 51, odległa pustynia w pobliżu jeziora Groom w Nevadzie, około 134 mil na północny zachód od Las Vegas. W lipcu 2013 r. Odtajnione dokumenty CIA po raz pierwszy uznały istnienie obszaru 51 i potwierdziły, że to tajne miejsce zostało użyte do przetestowania różnych samolotów szpiegowskich, w tym samolotów rozpoznawczych U-2.
Chociaż obszar 51 nigdy nie został uznany za tajną bazę, przeprowadzone tam badania i działania były jednymi z najbardziej tajnych tajemnic narodu.

Projekt Grudge

Chociaż Strefa 51 nie była tajną bazą przeznaczoną do badania kosmitów, Siły Powietrzne USA Studiował istnienie UFO. Projekt Grudge był krótkoterminowym programem zapoczątkowanym w 1949 r. W celu badania niezidentyfikowanych obiektów latających. Krytycy Grudge’a twierdzą, że ten projekt służył jedynie do odrzucenia raportów o UFO, ale nie do przeprowadzenia prawdziwych badań.

Operacja spinacza

We wrześniu 1946 r. Prezydent Harry Truman zatwierdził program o nazwie Operacja Paperclip, którego celem było przyciągnięcie naukowców z nazistowskich Niemiec do Stanów Zjednoczonych po II wojnie światowej. Urzędnicy z Biura Służb Strategicznych (poprzednik CIA) zwerbowali niemieckich naukowców do pomocy w powojennych wysiłkach tego kraju, co również zapewni, że cenna wiedza naukowa nie trafi w ręce Związku Radzieckiego ani Niemiec Zachodnich.

Operacja Northwoods

Napięte stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Kubą podczas zimnej wojny doprowadziły Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) do inkubacji serii dziwnych planów mających na celu zburzenie reżimu Castro. Podczas gdy celem większości tych tajnych operacji (takich jak Operacja Mongoose) było zamordowanie samego Fidela Castro, inne plany miały na celu wywołanie całkowitej wojny między Stanami Zjednoczonymi a Kubą.

W 1998 r. National Security Archive (NSA), organizacja pozarządowa, która publikuje informacje dostępne za pośrednictwem Freedom of Information Act, opublikowała odtajnione dokumenty związane z operacją Northwoods. Plan, opracowany w 1962 r. Przez szefów sztabów, obejmował akty przemocy wobec cywilów amerykańskich i kubańskich, a następnie obwiniał rząd kubański o te akty. Te akty, które obejmowały fałszywe ataki terrorystyczne w amerykańskich miastach, porwanie samolotów i zatonięcie statków pełnych emigrantów kubańskich w drodze do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z dokumentami miałyby służyć usprawiedliwieniu wojny z Kubą.

Projekt Manhattan

Jednym z najbardziej znanych tajnych programów badawczych jest Manhattan Project, który ostatecznie wyprodukował pierwsze na świecie bomby atomowe. Projekt rozpoczął się w 1939 roku i był trzymany w tajemnicy, podczas gdy fizycy badali potencjalną moc broni atomowej.

Pierwsza bomba atomowa została zdetonowana o 5:30 rano 16 lipca 1945 r. Podczas tak zwanego testu Trinity w bazie lotniczej Alamogordo, 193 km na południe od Albuquerque, NM. Eksplozja stworzyła chmurę grzybów zrozumiałą dla 12 200 metrów, a moc wybuchowa bomby odpowiadała ponad 15 000 ton TNT. Miesiąc po teście Trinity zrzucono dwie bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki w Japonii w słabnącym stadium II wojny światowej.

Operacja Gladio

Podczas zimnej wojny Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, NATO, opracowała tajny plan zapewnienia Europie „bezpieczeństwa” na wypadek inwazji sowieckiej. Plan, znany jako Operacja Gladio, wezwał do utworzenia tajnych armii w wielu krajach NATO, w tym we Włoszech, Belgii i Francji, zgodnie z odtajnionymi dokumentami. Misja tajnych armii była prosta: przygotować się na ewentualne przejęcie komunizmu i przeprowadzić zbrojny opór, gdyby takie przejęcie miało miejsce.

Moja masakra w Lai

W marcu 1968 r. Żołnierze amerykańscy zabili setki nieuzbrojonych cywilów w wietnamskiej wiosce My Lai, co najmniej 300 kobiet, dzieci i osób starszych. Urzędnikom armii udało się ukryć masakrę przez rok, zanim odkrył ją dziennikarz śledczy z Associated Press (AP). W świetle doniesień prasowych w My Lai przeprowadzono oficjalne dochodzenie w sprawie wydarzeń, które zakończono w marcu 1970 r. W wyniku dochodzenia wszczęto postępowanie karne przeciwko 14 oficerom armii amerykańskiej, ale wszyscy oprócz jednego Zostali uniewinnieni za swoje zbrodnie. Odtajnione dokumenty związane z badaniami są dostępne w Bibliotece Kongresu.

Kitty akustyczna

Raport z 1967 r. Pokazuje, że CIA wydała miliony dolarów, próbując wyszkolić udomowione koty do szpiegowania Związku Radzieckiego. Tak, przeczytałeś to poprawnie. Program, noszący nazwę Acoustic Kitty, polegał na wszczepieniu elektronicznego sprzętu szpiegowskiego żywym kotom, a następnie przeszkoleniu ich do „słuchania” rywali z Zimnej Wojny bez ich podejrzeń.

Zagubiona bomba grenlandzka

W 1968 r. Amerykański bombowiec B-52 przewożący cztery bomby wodorowe podczas rutynowej (ale tajnej) misji rozbił się w pobliżu bazy lotniczej Thule na Grenlandii. Po wypadku urzędnicy z USA i Danii rozpoczęli projekt czyszczenia odpadów radioaktywnych i zbierania rozrzuconych części bomb nuklearnych. Jednak lata później prasa w Danii i Stanach Zjednoczonych zakwestionowała, czy cztery bomby rzeczywiście zostały zlokalizowane. W 2008 r. BBC opublikowało artykuł oparty na odtajnionych dokumentach dotyczących wypadku Thule, w którym stwierdził, że jedna z czterech bomb wodorowych nigdy nie wydostała się z miejsca wypadku.

Projekt Horizon

Zanim NASA umieściła pierwszego astronautę na Księżycu w 1969 r., Co najmniej dwie amerykańskie organizacje wojskowe opracowały plany utworzenia księżycowych strategicznych placówek wojskowych. W 1959 r. Armia amerykańska opracowała propozycję „załogowej” bazy wojskowej na Księżycu, która została nazwana Projektem Horyzont, i „rozwinie i ochroni ewentualny interes Stanów Zjednoczonych na Księżycu”, zgodnie z odtajnionymi dokumentami.
Kolejnym badaniem Sił Powietrznych, zaprezentowanym w 1959 roku, była detonacja broni jądrowej na Księżycu. Badanie prowadził Leonard Reiffel, wówczas fizyk z Illinois Institute of Technology, a także udział astrofizyka Carla Sagana.

Mapimi Silent Zone

Tak zwana Silent Zone of Mapimí to niewielki odcinek pustyni w Durango w Meksyku, gdzie zgodnie z lokalną legendą fale radiowe nie mogą być transmitowane. Mapimí często odwiedzane jest przez turystów szukających paranormalnej przygody w porównaniu do Trójkąta Bermudzkiego. Ale prawdziwy powód, dla którego Mapimí jest interesującym miejscem, nie ma nic wspólnego z kosmitami ani zjawiskami paranormalnymi, ale z wielkim błędem sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. W 1970 r. Rakieta ATHENA V-123-D niosąca dwie małe butelki kobaltu 57 (radioaktywny izotop, który czasami jest używany w słonych bombach) rozbił się na pustyni Durango. Rakieta miała wylądować w Nowym Meksyku, zgodnie z odtajnionymi dokumentami w 2013 roku. Lokalne legendy mogły powstać w wyniku awarii lotnictwa.

Lot Iran 655

W 1988 r. Amerykański okręt wojenny w Zatoce Perskiej zestrzelił irański cywilny samolot w drodze do Dubaju, zabijając 290 pasażerów na pokładzie. Według odtajnionych dokumentów personel marynarki wojennej nieprawidłowo zidentyfikował cywilny samolot jako irański myśliwiec przed wystrzeleniem pocisku, który odbył lot.

Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie z Iranem w 1996 r., W którym zgodziły się zapłacić 61,8 mln USD, aby zrekompensować rodzinom irańskich ofiar. Jednak rząd Stanów Zjednoczonych nigdy nie przeprosił. Pentagon przeprowadził oficjalne śledztwo odtajnione w związku z tym incydentem w 1988 r. I nie znalazł żadnych wad u oficerów marynarki wojennej, którzy zestrzelili lot 655. Jednak po śledztwie Departamentu Obrony kilku dziennikarzy wskazało rozbieżności między oficjalnym raportem kolejne dokumenty.