Czy Niemcy wylewali bezpośrednio do morza silne toksyny, aby zapobiec rozbudowie portu kontenerowego w Świnoujściu? – Bardzo groźne toksyny znajdują się m. in. w graniczącym z Polską landem Meklemburgia-Pomorze Wschodnie

Na niemieckim wybrzeżu Bałtyku i Morza Północnego piana morska jest silnie zanieczyszczona chemikaliami PFAS – zaalarmowało Greenpeace. Bardzo groźne toksyny znajdują się m. in. w graniczącym z Polską landem Meklemburgia-Pomorze Wschodnie.

Jak informuje portal dw.com, PFAS to związki perfluoroalkilowe oraz polifluoroalkilowe odporne na wodę i tłuszcz, które są używane w produkcji odzieży outdoor, sportowej, dywanów i opakowań na żywność, takich jak pudełka na pizzę czy papier do pieczenia. „Ze względu na odporność na rozkład w środowisku chemikalia PFAS nazywa się „wiecznymi””, przestrzega dw.com

Najbardziej skażonymi przez PFAS rejonami mają być leżące na Morzu Północnym wyspy Norderney i Sylt, Sankt Peter-Ording oraz położone nad Bałtykiem w Meklemburgii dwie miejscowości uzdrowiskowe – Boltenhagen i Kühlungsborn.

O obecności PFAS przekonano się w wyniku badań przeprowadzonych w listopadzie i styczniu tego roku.

Jak podał dw.com, wszystkie pobrane próbki wskazywały na przekroczenie od 290 do 3777 razy duńskiej wartości granicznej dla wody w kąpieliskach, która wynosi 40 nanogramów na litr. Także niemiecki limit, który będzie obowiązywał dopiero od przyszłego roku – 100 nanogramów na litr – dla 20 najczęściej występujących PFAS został wyraźnie przekroczony. „Do dziś w niemieckich kąpieliskach nie obowiązują żadne wartości graniczne”, podkreślił niemiecki portal.

Ekotoksykolog Greenpeace Julios Kontchou zaapelował o wprowadzenie zakazu stosowania PFAS w przedmiotach codziennego użytku.

Grupa PFAS obejmuje ponad 10 tys. chemikaliów – wskazują ekolodzy. Wiele z nich jest szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Niektóre są rakotwórcze, wpływają na układ hormonalny i reprodukcję. Wiele z tych substancji pozostaje w organizmie ludzkim przez długi czas. PFAS nie ulegają degradacji i gromadzą się w łańcuchu pokarmowym.

RADIOPARROT.COM
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

  • https://stream.zeno.fm/c45hgmhczy8uv
  • https://stream.zeno.fm/c45hgmhczy8uv