Ładowanie akumulatora samochodu elektrycznego zajmuje mniej niż 5 minut

LondynCNN — 

Brytyjski startup być może znalazł odpowiedź na jedną z frustracji związanych z jazdą samochodem elektrycznym – czekanie na naładowanie akumulatora.

Firma Nybolt z siedzibą w Cambridge opracowała nowy akumulator litowo-jonowy o pojemności 35 kWh, który został naładowany od 10% do 80% w nieco ponad cztery i pół minuty podczas pierwszej demonstracji na żywo w zeszłym tygodniu.

To znacznie szybciej niż około 20 minut, które obecnie zajmuje niektórym samochodom elektrycznym korzystającym z szybkiej ładowarki, takiej jak Tesla (TSLA) Supercharger. Jest to również znacznie bliższe dwóm minutom potrzebnym na zatankowanie przeciętnego samochodu napędzanego benzyną.

“Nasze szeroko zakrojone badania w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych odblokowały nowatorską technologię akumulatorów, która jest już gotowa i skalowalna” – powiedział w piątkowym oświadczeniu współzałożyciel i dyrektor generalny Nyobolt, Sai Shivareddy. “Umożliwiamy elektryfikację nowych produktów i usług, które obecnie są uważane za nieopłacalne lub niemożliwe”.

Technologia Nyobolt opiera się na dekadzie badań prowadzonych przez Clare Grey, naukowca z University of Cambridge i Shivareddy’ego. Kluczem do superszybkiego ładowania akumulatorów bez dużego wpływu na ich żywotność jest konstrukcja, która oznacza, że generują one mniej ciepła. Czyni je również bezpieczniejszymi, ponieważ przegrzanie może spowodować zapalenie się i wybuch akumulatora litowo-jonowego.

Ponadto materiały użyte do wykonania anod akumulatorów pozwalają na szybszy transfer elektronów.

Nyobolt prowadzi obecnie rozmowy w sprawie sprzedaży swoich akumulatorów ośmiu producentom samochodów elektrycznych.

Stosunkowo długi czas ładowania jest główną wadą pojazdów elektrycznych (EV) dostępnych obecnie na rynku. Spowalniają podróże i są niedogodnością dla właścicieli, którzy nie mogą ładować swoich samochodów w domu.

Innowacja Nyobolt, przetestowana w prototypie samochodu sportowego, jest szczególnie zachęcająca dla komercyjnych flot pojazdów elektrycznych i kierowców polegających na samochodach elektrycznych w swojej pracy, według Paula Marchmenta, konsultanta w Arval, firmie specjalizującej się w leasingu pojazdów należącej do BNP Paribas.

Jednak kolejną przeszkodą w szybszym przyjęciu pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych i Europie jest brak publicznej infrastruktury ładowania.

Jack Evans, specjalista ds. motoryzacji w Blackball Media, z zadowoleniem przyjął wiadomość o akumulatorze Nyobolt, który został przetestowany na torze w czwartek przy użyciu ultraszybkiej ładowarki DC o mocy 350 kW, którą trudno znaleźć na brytyjskich drogach.

“Jednostki używane do ładowania akumulatora Nyobolt są w Wielkiej Brytanii nieliczne, więc aby naprawdę wywarło to wpływ, musi nastąpić wzrost podaży ultraszybkich ładowarek” – powiedział.

Shivareddy powiedział CNN, że liczba szybkich ładowarek rośnie zarówno w USA, jak i w Unii Europejskiej i że spodziewa się, że do końca dekady “będą one praktycznie wszędzie”.

W Ameryce Północnej trzy na cztery szybkie ładowarki to Superchargery Tesli, a praktycznie każdy duży producent samochodów w USA zobowiązał się do zapewnienia kompatybilności pojazdów elektrycznych z technologią ładowania Tesli, znaną jako North American Charging Standard. Akumulator Nyobolt jest kompatybilny z ładowarką Supercharger, powiedział CNN startup.

“Chcielibyśmy współpracować z Teslą i innymi wiodącymi (producentami), aby urzeczywistnić naszą wizję – w celu uczynienia czasu ładowania takim samym jak czasu tankowania” – powiedział Shivareddy. “Wymagałoby to współpracy przemysłu w celu wprowadzenia dużej liczby takich ładowarek o dużej mocy, wraz z zasilaniem sieciowym i pozasieciowym”.

Nie jest jeszcze gotowy na prime time

Niezależne testy akumulatorów Nyobolt przeprowadzone przez wiodącego globalnego producenta wykazały, że mogą one osiągnąć ponad 4000 cykli szybkiego ładowania, co odpowiada 600 000 mil (965 600 kilometrów), zachowując przy tym ponad 80% pojemności. “Jest to o wiele wielokrotność więcej niż gwarancje znacznie większych akumulatorów EV na drogach” – zauważono.

William Kephart, specjalista ds. e-mobilności w firmie konsultingowej P3 Group i były inżynier, powiedział, że akumulatory EV w rodzaju tych, które opracował Nyobolt, mogą być “teoretycznie” ładowane tak szybko, jak obiecuje firma, ale wyzwaniem jest produkcja takich akumulatorów na skalę przemysłową.

Kluczowym pierwiastkiem chemicznym w akumulatorach Nyobolta jest niob, ale, jak zauważył Kephart, w zeszłym roku na całym świecie wydobyto tylko około 83 000 ton (94 500 ton). Porównajmy to z grafitem, powszechnie stosowanym jako materiał anodowy w akumulatorach litowo-jonowych: szacuje się, że w 2023 roku wyprodukowano 1,6 miliona ton (1,8 miliona ton).

Ponadto obecnie istnieje “wiele niewiadomych” związanych z technologią baterii niobowych, powiedział CNN. “Branża to wypracuje… (ale) nie jest jeszcze postrzegana przez branżę jako skalowalna technologia” – dodał.

Oprócz powolnego ładowania, przeszkody w posiadaniu pojazdów elektrycznych w USA i Europie obejmują tak zwany lęk przed zasięgiem – obawę, że samochód nie będzie wystarczająco naładowany, aby dotrzeć do celu, szczególnie dotkliwą podczas długich podróży – oraz wyższą średnią cenę pojazdów elektrycznych w porównaniu z nowymi konwencjonalnymi samochodami.


Autor: Olesya Dmitracova, CNN