Informacje o nagrodach Music Moves Europe Awards

W ramach specjalnego działania w ramach Music Moves Europe Unia Europejska stara się podkreślać i promować różnorodność europejskiego repertuaru za pomocą nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie muzyki popularnej i współczesnej: Music Moves Awards.

Od 2019 r. coroczne nagrody przyznawane są wschodzącym artystom, którzy reprezentują europejskie brzmienie dziś i jutro. Nagroda jest realizowana przez Eurosonic Noorderslag (ESNS) we współpracy z Reeperbahn Festival i współfinansowana przez program Kreatywna Europa . Uzyskuje wsparcie wyjątkowego sojuszu europejskich partnerów z branży muzycznej.

Tętniąca życiem i zróżnicowana europejska scena muzyczna musi konkurować z dominującym angloamerykańskim przemysłem muzycznym. Celem konkursu Music Moves Europe Awards Komisja Europejska pragnie zwrócić uwagę na najciekawsze nowe europejskie talenty i zaprezentować bogactwo europejskiego przemysłu muzycznego.

Wybitni europejscy wschodzący artyści otrzymują co roku nagrodę Music Moves Europe Award w uznaniu ich rosnącego międzynarodowego sukcesu. Nominowani mają możliwość wystąpienia na festiwalu Eurosonic (ESNS), a dodatkowo otrzymują program szkoleniowy. Zwycięzcy nagród Music Moves Europe Awards również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną. Charakter nagrody potwierdza wspólne zaangażowanie w pomaganie wschodzącym artystom w przebiciu się w Europie i poza nią.

Proces selekcji

Wschodzący artyści są wybierani w drodze złożonego procesu selekcji opartego na liczbie audycji radiowych, transmisji muzycznych i występów na żywo w Europie, a także na podstawie rekomendacji branży muzycznej, aby odzwierciedlić tętniącą życiem różnorodność europejskiej sceny muzycznej.

Każdego roku na przełomie października i listopada podczas europejskiego festiwalu lub ważnego wydarzenia muzycznego ogłaszanych jest 15 nominowanych do nagród Music Moves Europe Awards. Spośród nominowanych międzynarodowe jury wybiera 5 zwycięzców i zwycięzcę ogólnego Jury. Wszyscy zwycięzcy otrzymają 10 000 euro, a ogólny zwycięzca otrzyma dodatkowo kupon Green Touring o wartości 5000 euro.
Co więcej, fani muzyki mają możliwość oddania głosu online na swojego ulubionego artystę spośród nominowanych.

Wszyscy zwycięzcy zostaną ogłoszeni i uczczeni podczas ceremonii wręczenia nagród Music Moves Europe, która odbywa się na festiwalu ESNS w styczniu w Groningen w Holandii. Szczególnym punktem ceremonii wręczenia nagród jest ogłoszenie zwycięzcy Nagrody Publiczności.
We wrześniu Best of Music Moves Europe @ Reeperbahn Festival (Hamburg, Niemcy) spogląda wstecz i prezentuje, co udało się osiągnąć. Nagrody Music Moves Europe Awards organizowane są przez Eurosonic i Reeperbahn Music Festivals przy wsparciu:

O muzyce porusza Europę

Music Moves Europe (MME) to nadrzędne ramy dla inicjatyw i działań Komisji Europejskiej wspierających europejski sektor muzyczny. MME opiera się na mocnych atutach sektora i je wzmacnia: kreatywności, różnorodności i konkurencyjności.

Uzupełniając działania państw członkowskich, wsparcie UE dla tego sektora ma kilka wymiarów: wsparcie polityczne; legalne środowisko; finansowanie i zorganizowany dialog z przedstawicielami europejskiego sektora muzycznego.

źr: culture.ec.europa.eu