Platforma Meta zagroziła, że z powodu blokowania rozmów ws. zasad prywatności, może wycofać z Europy serwisy Facebook i Instagram. Czołowi ministrowie z Francji i Niemiec zareagowali na to z entuzjazmem.
„Po tym, jak zostałem ofiarą ataku hakerskiego, żyłem bez Facebooka i Twittera przez cztery lata i życie było fantastyczne” – powiedział dziennikarzom niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w czasie poniedziałkowego wydarzenia w Paryżu, w którym brał również udział jego francuski odpowiednik.
„Mogę potwierdzić, że życie bez Facebooka jest bardzo dobre” – zaznaczył Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki. „Cyfrowi giganci muszą zrozumieć, że kontynent europejski postawi opór i potwierdzi swoją suwerenność” – dodał Le Maire.
Facebook i Instagram w Europie
Ministrowie odnieśli się w ten sposób do komentarzy po publikacji rocznego raportu przez platformę Meta. Firma ostrzegła, że jeśli nie będzie mogła oprzeć się na nowych lub istniejących porozumieniach ws. przenoszenia danych, wtedy „prawdopodobnie nie będzie mogła oferować najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama, w Europie”.
Unia Europejska „jest tak dużym rynkiem wewnętrznym z tak dużą siłą gospodarczą, że jeśli będziemy działać zjednoczeni, to nie będziemy zastraszani czymś takim” – skomentował Robert Habeck.
W czasie spotkania Bruno le Maire wymienił różne sposoby, w jakie europejskie rządy rzuciły wyzwanie cyfrowym gigantom, m.in. wdrażając zasady prywatności, wprowadzając kwestie związane z opodatkowaniem oraz blokując rozwój cyfrowych walut.